زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

بررسی باکتری های موجود در محیط های بسیار سرد برای یافتن پاک کننده های سبز

با وجود دمای  زیر صفر ، افزایش  تابش اشعه ماوراء بنفش، کم بودن آب مایع  و مواد غذایی  در دسترس ، باکتری هایی هستند که  در قطب های زمین زندگی و رشد می کنند. آنها بخشی از این شرایط  را به کمک  مولکول هایی به نام بیوسورفکتانت ها مدیریت میکنند که به آنها  کمک می کند تا سوبستراهای پیچیده را برای تغذیه به شکل موادی با متابولیسم آسان درآورند .

 محققان به دنبال  کاربردهای احتمالی این نوع مولکول های موجود درمحیط های سرد، به عنوان مواد پاک کننده سبز، افزودنی های سوختی و دیگر کاربردها هستند.

Amedea Perfumo   میکروب شناس و بیوتکنولوژیست از مرکز تحقیقات علوم  زمین   GFZ می گوید: "این مولکولها واقعاً پتانسیل فوق العاده ای دارند." بیوسورفکتانت ها برای محیط زیست  بی خطر هستند و می توانند با استفاده از مواد زائد مقرون به صرفه مانند محصولات جانبی روغن زیتون و روغن های پخت و پز تولید شوند. آنها همچنین در غلظت های پایین تر عملکرد دارند، بنابراین ما نیاز به مقدار کمتری از آنها برای انجام  کار داریم. اما مولکولهایی که توسط باکتری های موجود در محیط های بسیار سخت تولید می شوند، ا  "یک ویژگی اضافی" دارند: یعنی  آنها می توانند در دماهای سرد و منجمد کار کنند.

این امر پیامدهای بزرگی در چگونگی استفاده از این مولکول ها دارد. بیودیزل، که از مواد زائد تولید می شود و مصرف آن پاک تر از سوزاندن بنزین و گازوئیل  است ، ممکن است یک جایگزین سوختی مناسب باشد، اگر افزودن بیوسورفکتانت بتواند  جریان کند آن را در دماهای سرد بهبود بخشد. مواد شوینده و ضدعفونی کننده  سرد به این معنی است که ما می توانیم با کاهش دمای شستشو، بدون اینکه نگران  تمیز نشدن لباسها باشیم، این کار را انجام دهیم.

این بیوسورفکتانت ها همچنین می توانند برای استخراج گاز طبیعی از کریستال های یخ  بنام هیدرات های یخی  یا پاک کردن آلودگی در مناطق سردتر اقیانوس استفاده شوند. طبق گفته  Perfumo، هیچ زمانی برای پیش بردن  تحقیقات در زمینه این برنامه های کاربردی بیوتکنولوژی بهتر از الان نیست.  او می گوید: "مناطق سرد سیاره ما در واقع برای اکتشاف و تحقیقات علمی قابل دسترس هستند." و کشت این نوع باکتری های شرایط محیطی سخت بهبود بخشیده می شود. بنابراین دانشمندانی که امکان رفتن به طور شخصی به مناطق قطبی ندارند، میتوانند به راحتی ازاین مجموعه، نمونه های مورد نظر راتهیه کنند.

در حال حاضر شروع به تولید صنعتی آنزیم های  فعال در سرما  شده که  بطور طبیعی  توسط باکتری های موجود دراین شرایط سخت تولید می شوند. هنگامی که پرسیده می شود که چرا این کار در مورد  بیوسورفکتانت های  فعال درسرما صورت نمیگیرد؟ جواب خوبی نخواهیم داشت.

هنوز کارهای زیادی برای تعیین باکتری های  مفید و  شرایطی که منجر به بالاترین میزان تولید شود باید انجام گیرد. 

آیا ممکن است تولید بیوسورفکتانت ها به عنوان بخشی از فرایند تولید آنزیم ها استفاده شود یاخیر؟ او می گوید: "ما هنوز اطلاعات  کمی داریم و فکر می کنم که با کمی کار و صبر و به خصوص با کار مشترک، می توانیم در آینده نزدیک قدم جدی  برداریم . این واقعا یک چالش بزرگ برای علم و فناوری است."

ترجمه: فاطمه شجاعی

به سفارش مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی

کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.