زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

رتبه بندی میزان  خطر ژن های مقاومت به آنتی بیوتیک

یک مطالعه جدید منتشر شده در Nature Communications  به  پیش بینی تغییرات و تکامل مقاومت دربرابر آنتی بیوتیک پرداخته و در نتیجه به توسعه داروهای آینده کمک می کند.

ژن هایی که باعث مقاومت  باکتری ها  در برابر آنتی بیوتیک های بالینی  معمول می شوند،  در بسیاری از محیط های طبیعی یافت می شوند. با این وجود، یک بررسی کلی ژنهای مقاومت به آنتی بیوتیک  در باکتریهای  پاتوژن معمول در انسان تا کنون  صورت نگرفته است.

محققان مرکز Novo Nordisk Foundation  دانشگاه  دانمارک اعتقاد دارند که میتوان ژنهای مقاومت به آنتی بیوتیک را رتبه بندی کرد و از این طریق امکان پیش بینی  پیشرفت داروهای کنونی و آینده  فراهم  میگردد.

Andreas Porse  گفت ما اطمینان داریم که اطلاعات فنوتیپی دقیق در مورد مجموعه وسیعی از ژنهای مقاومت منفرد  که در مطالعه ما به دست آمده است، به گسترش دانش در مورد استفاده از آنتی بیوتیک و توسعه دارویی کمک خواهد کرد. چنین اطلاعاتی میتواند به نفع شرکتهای دارویی و پزشکانی باشد که آنتی بیوتیک ها را تجویز میکنند.

باکتریها موجودات اجتماعی هستند که دائما ژنهای خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. تبادل ژن ها به یک بحران نوظهور مقاومت آنتی بیوتیکی منجرمیشود. چون بسیاری از پاتوژن های مضر، از جمله Escherichia coli،  به صورت گروهی  زندگی می کنند که در آن یک رویداد انتقال ژن می تواند باکتری های بی ضرر را به "superbugs" تبدیل کند. محققان با استفاده از زیست شناسی مصنوعی از یک نمونه دارای  تنوع ژنتیکی زیاد در زمینه  مقاومت  استفاده کرده اند تا  تأثیر انتقال ژن  را در یک میزبان باکتری جدید مورد بررسی  قراردهند.

 با ارائه این تنوع و وضوح، می توان نشان داد که مکانیسم بیوشیمیایی محصول یک ژن چیست  و سازگاری آن با فیزیولوژی میزبان  که بسیار مهمتر از ترکیب  ژن  مثلا توالی ژن است را مشخص کرد.  Andreas Porse می گوید  این اطلاعات در هنگام تولید آنتی بیوتیک های جدید مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا شرکت ممکن است بخواهد  از داروهایی که احتمالا مکانیسم های مقاومت را هدف قرار میدهند، پرهیز کند چون ممکن است به راحتی در بین میزبان های بیماریزا پخش شود. به عنوان مثال، نتایج نشان می دهد که ژن هایی که باعث مقاومت به پنی سیلین می شوند در مقایسه با ژنهای مسئول مقاومت به تتراسایکلین به راحتی  در میزبان جدید گسترش می یابند.

نتایج منتشر شده در   Nature Communications  یک مرجع خوب برای پروفایل های عملکردی ژن های مقاومت مشاهده شده در عوامل بیماریزا ست که  می تواند به صنعت در توسعه محصولات جدید کمک کند. با نمونه برداری از 200 ژن، مشخص می شود که  کدامیک از محصولات ژنی  مکانیسم های خاصی دارند که  به سادگی وارد یک سلول میشوند. همه چیز در مورد مکانیسم بیوشیمیایی و میزبانی که ژن ها به طور طبیعی دارای آن هستند،  مشخص میگردد.

 درک بهتر این موضوع برای ساخت کارخانجات سلولی و مدارهای بیولوژیکی مفید است که ژن های موجود در موجودات مختلف اغلب در یک زمینه  متفاوت  با میزبان اصلی خود حضور دارند. 

Andreas Porse  میگوید: در بیوتکنولوژی، ما اغلب می خواهیم ژن ها را از یک ارگانیسم بیرون بیاوریم و آنها را در یک موجود زنده دیگر بیان کنیم ، گاهی نیز در ارگانیسم هایی باتشابه کمتر نسبت  به میزبان اصلی ، برای به دست آوردن ویژگی های جدید در میزبان مورد علاقه  بیان می کنیم. داده های ما ممکن است به مهندسان برای پیش بینی اثرات ژن های مختلف در زمینه های سلولی جدید کمک کند. این کار ساختن منطقی تر کارخانه های سلولی را برای تولید مواد زیستی مهم بهبود می بخشد. 

ترجمه: فاطمه شجاعی

به سفارش مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی

کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.