زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تأکید مقام معظم رهبری بر افزایش کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان و لزوم استفاده از محصولات این شرکتها در بخش دولتی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر علمی، جوانان نخبه را هدایای نفیس الهی و امانتی در دست مسئولان خواندند و با تأکید بر اینکه حتی لحظه‌ای در دفاع از جامعه‌ی علمی و نخبگان کشور کوتاه نمی‌آیند، افزودند: با تکیه بر نخبگان و فرزانگان و در پرتو ایجاد نسلی جوان و پرتلاش، ایران بزرگ به کشوری پیشرفته، قدرتمند، شریف، عزیز و برافرازنده‌ی پرچم تمدن نوین اسلامی تبدیل خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، نخبگان به‌خصوص جوانان نخبه را هدایایی کم‌نظیر و نفیس و امانت‌های الهی به ملت و مسئولان خواندند و گفتند: وظیفه‌ی مسئولان در قبال این هدایای گران‌قدر الهی، مراقبت از آنها و تلاش برای شناسایی و پرورش نخبگان بیشتر است.

ایشان تأکید کردند: نخبگان نیز در قبال این نعمت مسئول هستند و باید از طریق احساس مسئولیت و استفاده از این استعداد و توانایی در مسیر صحیح خود، شکر آن را به‌جا آورند.

رهبر انقلاب اسلامی دلیل اصلی تأکید مکرر بر لزوم قدر دانستن نخبگان جوان و حمایت از آنان را، تقویت باور «ما می توانیم» در جامعه خواندند و خاطرنشان کردند: متأسفانه در دوران طولانی قاجار و پهلوی، ژن «ناتوانی»، «نمی‌توانیم» و «وابستگی» را به مردم و جوانان تزریق و آن را در جامعه نهادینه کردند و درنهایت کشور بزرگ و پر از منابع انسانی و مادی و صاحب تاریخ و تمدن کهن، به‌صورت تحقیرآمیزی در ذیل غرب تعریف شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در چنین شرایطی انقلاب اسلامی ایران تحولی عظیم ایجاد کرد و درواقع، انقلابِ خودباوری و اعتماد به نفس، به جنگ وابستگی رفت.

ایشان، هشت سال دفاع مقدس را عرصه‌ای آشکار و غرورآفرین از «خودباوری و اعتماد به نفس» خواندند و تأکید کردند: اگرچه جنگ حادثه‌ای بسیار تلخ، خسارت‌بار و سخت بود، اما به جوان ایرانی ثابت کرد که می‌توان با توکل به خدا و تکیه بر استعدادها و توانایی‌های داخلی بر دشمنی که همه‌ی قدرت‌های بزرگ از او حمایت می‌کنند، غلبه کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با وجود آنکه انقلاب اسلامی، روحیه‌ی «ما می توانیم» را در مقابل روحیه‌ی «وابستگی» زنده کرد و خودباوری را در جامعه ترویج داد اما طرف مقابل به اقتضای طبیعت جنگ‌های عمیق، که امروز جنگ نرم نامیده می‌شود، به بازتولید آفت فرهنگ وابستگی در شکل‌های جدید و به‌ظاهر جذاب روی آورده است.

ایشان موضوع «جهانی شدن» و توصیه‌ی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به ایران برای پیوستن به «خانواده‌ی جهانی» را نمونه‌ی بارزی از بازتولید فرهنگ وابستگی دانستند و خاطرنشان کردند: مخالفت با پیوستن به آنچه طرف غربی، جامعه‌ی جهانی می‌نامد، به معنای مخالفت با ارتباطات خارجی نیست بلکه به معنای مقاومت در مقابل فرهنگ تحمیلیِ قدرت‌های بزرگ بر اقتصاد، سیاست و امنیت کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی علت لزوم توجه ویژه و جدی مسئولان به موضوع نخبگان را، اهداف بزرگ پیش‌روی نظام اسلامی خواندند و گفتند: نخبگان، موتور محرک رسیدن به این اهداف بزرگ هستند، و مسئولان باید به موضوع نخبگان نگاه جدی، عملیاتی، دلسوزانه و پیگیرانه داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به بیان اهداف بزرگ نظام اسلامی پرداختند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران باید به کشوری پیشرفته، قدرتمند، شریف، صاحبِ حرف نو، دارای عزت، برخوردار از احساس عزت، سرشار از معنویت و ایمان و برافرازنده‌ی پرچم تمدن نوین اسلامی تبدیل شود که لازمه‌ی رسیدن به این اهداف والا، اهمیت دادن به نخبگان و قدر دانستن این نعمت الهی است.

ایشان با اشاره به مصائب و مشکلات امروز بشریت و بن‌بست تفکر‌های مادی، جهان را نیازمند یک حرف نو در مسائل بشری و مسائل بین‌المللی دانستند و گفتند: رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا و موضوعات مطرح میان دو کاندیدا، نمونه‌ای بارز و آشکار از نتایج نبود معنویت و ایمان در صاحبان قدرت است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در هفته‌های آینده، یکی از این دو کاندیدای فعلی انتخابات آمریکا که حرف‌ها و وضعیت آنها را می‌بینید، رئیس جمهوری کشوری خواهد شد که دارای قدرت و ثروت و بیشترین سلاح اتمی و بزرگ‌ترین رسانه‌های دنیا است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی سخنانشان، رسیدن نظام اسلامی به اهداف بزرگ خود را نیازمند ایجاد نسلی شجاع، مؤمن، تحصیل‌کرده، مبتکر، پیشگام، خودباور، غیور، پرنشاط و پرانگیزه خواندند و افزودند: این نسل که برخلاف برخی فضاسازی‌ها به معنای حقیقی کلمه، نسلی انقلابی است، همه‌ی وجود خود را صرف پیشرفت ایران خواهد کرد.

ایشان، نقش نخبگان را در شکل‌دهی و انگیزه‌بخشی به این نسل جوان، بسیار مهم برشمردند و افزودند: نخبگان می‌توانند با تلاش نشاط‌آور خود به‌عنوان یک موتور محرکه، نسل جوان یعنی سرمایه‌های اصلی کشور را به کار و تلاش ترغیب کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تأکیدات مکررشان از ۱۵ سال قبل درباره‌ی نهضت علمی و نرم‌افزاری افزودند: این حرکت با استقبال نخبگان، اساتید و دانشجویان با نتایج خوبی همراه شده اما با موانعی روبه‌رو است که باید آنها را شناخت و علاج کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، کارشکنی‌های دشمنان را ازجمله‌ی این موانع دانستند و افزودند: عده‌ای تا کلمه‌ی «دشمن» تکرار می‌شود، ناراحت می‌شوند اما این تکرار و هشدار، همچون تکرار کلمه‌‌‌ی «شیطان» در قرآن مجید، با هدف ایجاد هوشیاری دائم انجام می‌شود و درواقع «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توقف حرکت علمی ایران را هدف اصلی دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: اگر در تحقق این هدف ناکام ماندند، برای به انحراف کشاندن آن، تلاش می‌کنند و اگر نشد، روی بدنام کردن و آلوده کردن آن سرمایه‌گذاری خواهند کرد، بنابراین همه باید مراقب باشیم با ناشی‌گری‌های خود به تحقق این اهداف کمک نکنیم.

ایشان، انحراف کارهای تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ها از نیازهای واقعی ایران را نمونه‌ای از کمک به منحرف شدن حرکت علمی کشور برشمردند و در نمونه‌ای دیگر در زمینه‌ی بدنام کردن این حرکت افزودند: فردی را به اسم دانشمند به کشور دعوت می‌کنند و او با انتشار عکس تابلوی فروش پایان‌نامه‌ها در ایران، جوانان نخبه‌ی کشور را بدنام می‌کند؛ آیا این‌گونه افراد واقعاً دانشمندند؟

رهبر انقلاب اسلامی با استناد به اطلاعات پایگاه‌های جهانی افزودند: سرعت پیشرفت علمی ایران در مقطعی ۱۳ برابر متوسط جهان شد، و این سرعت به‌هیچ‌وجه نباید کاهش یابد بلکه باید بیشتر شود، زیرا دچار عقب‌ماندگی‌های علمی فراوان هستیم.

ایشان افزودند: برخی مسئولان در مقابل کاهش سرعت پیشرفت علمی کشور می‌گویند جایگاه علمی ایران پایین نیامده است اما متوجه باشیم که قرار بود جایگاه علمی ایران بالاتر هم برود نه اینکه صرفاً پایین نیاید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آسیب دیدن حرکت علمی کشور را موجب یأس نخبگان و نسل جوان خواندند و افزودند: این خسارت بسیار سنگین، به‌راحتی و به‌سرعت جبران نخواهد شد و موجب اقبال فرزانگان جوان به کشورهای دیگر خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، شناسایی و جذب استعدادهای جوان را از وظایف مهم دستگاه‌ها برشمردند و تذکر دادند: قبل از اینکه بیگانگان در نمایشگاه‌های علمی داخل کشور یا با روش‌های دیگر، این سرمایه‌های عظیم را کشف و جذب کنند، شما این جوانان فرزانه را شناسایی کنید و مورد حمایت قرار دهید.

رهبر انقلاب اسلامی با بیان نکاتی که می‌تواند به حرکت پربرکت علم و فناوری شتاب دهد، افزودند: «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان»، «گسترش کمّی و ارتقای کیفی این شرکت‌ها» و «دخالت دادن آنها در بخش‌ها و طرح‌های اصلی کشور» ضرورت‌هایی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

ایشان «ترویج استفاده از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان» را در تقویت این شرکت‌ها مهم دانستند و به مسئولان دولتی گفتند: مقرر کنید که نیازهای دستگاه‌های دولتی از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان تأمین شود.

«جدی گرفتن تشکیل هسته‌های نخبگانی در دانشگاه‌ها» و «مراقبت وزارت آموزش و پرورش برای حل مشکلات سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان» دو نکته‌ی دیگری بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تقویت حرکت علمی کشور مؤثر و مفید خواندند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت بنیاد ملی نخبگان، به توانایی‌ها و صحت عمل دکتر ستاری معاون علمی رئیس‌جمهور ابراز اعتماد عمیق کردند اما افزودند: درباره‌ی مشکلات موجود میان معاونت علمی و بنیاد نخبگان نگرانی وجود دارد و باید با جداسازی آنها یا انتصاب مدیری قوی برای بنیاد، این مشکلات را حل کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، گزارش‌های موجود درباره‌ی کُند شدن یا توقف طرح‌های کلان تحقیقاتی در عرصه‌های مهمی همچون هوافضا، ماهواره، هسته‌ای و برخی زمینه‌های دیگر را مایه‌ی نگرانی خواندند و تأکید کردند: مسئولان توجه کامل کنند که این‌گونه طرح‌های مهم مطلقاً نباید کُند، نیمه‌تعطیل یا متوقف شود، زیرا با ایجاد خسارت علمی، دانشمندان جوان را مأیوس می‌کند و این خطر بسیار بزرگی است.

ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل معاونت فرهنگی در بنیاد نخبگان و تأکید بر ارتقای فعالیت‌های این معاونت، برگزاری اردوهای جهادی برای نخبگان را نیز مهم و مفید دانستند.

رهبر انقلاب اسلامی در نوعی جمع‌بندی از سخنانشان افزودند: هدف اصلی، تشکیل جامعه و کشوری است که ضمن برخورداری از شاخص‌های جهانی مانند «پیشرفت علمی و قدرت و ثروت»، از «ایمان، معنویت و شرافت» نیز لبریز باشد و با جلب دل‌های ملت‌ها، بشریت را از جهالت و ضلالت کنونی برهاند و بدون تردید تحقق این مهم، از عهده‌ی ملت بزرگ ایران و جوانان عزیز، باهوش و پرانگیزه‌ی کشور برخواهد آمد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دشمنی قدرت‌های شیطانی با هر حرکت مخالف، افزودند: چند روز قبل یکی از دولتمردان آمریکایی گفت تا حمایت و طرفداری ایران از مقاومت باقی است، معلوم نیست تحریم‌ها به‌طور اساسی تکان بخورد که این همان واقعیتی است که بارها به مسئولان گفته‌ایم.

ایشان با اشاره به سخنان برخی مسئولان آمریکایی در دیدار با مسئولان ایرانی مبنی بر «بدبینی رهبر انقلاب اسلامی به آمریکا» افزودند: آیا با این‌گونه حرف‌ها، می‌شود به شما خوش‌بین بود؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری سخنانشان در جلسات خصوصی و عمومی به مسئولان، گفتند: بارها گفته‌ایم که اگر در هسته‌ای عقب‌نشینی کنید، آنها مسئله‌ی موشک را پیش می‌کشند، اگر باز هم عقب بروید، بحث حمایت از مقاومت را مطرح می‌کنند، اگر به عقب‌نشینی ادامه دادید، موضوع حقوق بشر را جلو می‌آورند، و بعد اگر معیارهای آنها را پذیرفتید، سراغ حذف معیارهای دینی در حکومت می‌روند.

ایشان با اشاره به بیانیه‌ی اخیر اتحادیه‌ی اروپا که در آن به امکانات و ظرفیت‌های عظیم ایران پرداخته شده است، افزودند: سخنانی که درباره‌ی امکانات پیشرفت و منابع انسانی و طبیعی ایران می‌گوییم، رجزخوانی نیست بلکه واقعیتی است که غربی‌ها هم به آن اذعان دارند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: آمریکایی‌ها حتماً با «ایرانی با چنین ظرفیت پیشرفت و برخوردار از حکومتی بر مبنای اسلام» مبارزه می‌کنند و درک و تحلیل این مهم در میان نخبگان جوان، آنها را در ایفای وظایف تاریخی‌شان کمک خواهد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، حادثه‌ی عاشورا را خورشیدی بی‌غروب خواندند و گفتند: حادثه‌ی عاشورا تصویری حقیقی از مبارزه‌ی نور با ظلمت، و جنگ شرافت با دنائت است که تکمیل‌کننده‌ی این مسیر، حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) و حضرت امام سجاد (علیه‌السلام) بودند.

ایشان با تشکر از مجموعه‌های اداره‌کننده‌ی هیئت‌های عزاداری عاشورا گفتند: حضور انبوه جوانان، سخنرانی‌های پرمحتوا، برخی از نوحه‌ها و عزاداری‌های پرمغز، در مجموع سطح هیئت‌های عزاداری را ارتقا داده بود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان، گفت: سرمایه‌های انسانی مهم‌ترین منابع کشور هستند و برای استفاده از توان آنها باید زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرد.

همچنین آقایان:
- دکتر علیرضا باباخان، دکترای سیاست‌گذاری علم و فناوری و برگزیده‌ی جایزه‌ی تحصیلی بنیاد نخبگان
- مجتبی فیاض‌بخش، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و دارنده‌ی مدال طلای المپیاد دانش‌آموزی در رشته‌ی کامپیوتر
- دکتر امیر شاملو، دکترای بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی
- دکتر علیرضا بازارگان، دکترای مهندسی شیمی و عضو بنیاد ملی نخبگان
- دکتر سیدجواد کاظمی‌تبار، دانش‌آموخته‌ی برق و مخابرات از دانشگاه کالیفرنیا و دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد ریاضی کشوری
و خانم‌ها:
- انسیه سادات منصوری، دانشجوی رشته‌ی پزشکی و دارنده‌ی مدال برنز المپیاد دانش‌آموزی
- دکتر زهرا داورپناه، دکترای فلسفه‌ی غرب و برگزیده‌ی جایزه‌ی تحصیلی بنیاد نخبگان
به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. نمایندگان نخبگان در این دیدار بر این محورها و مطالب تأکید کردند:

- لزوم تشکیل شبکه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان برای حل مسائل اصلی و راهبردی کشور
- ضرورت تأسیس ستاد اقتصاد مقاومتی در بنیاد ملی نخبگان
- لزوم توجه ویژه به استعدادهای برتر دانش‌آموزی و بازطراحی باشگاه دانش‌پژوهان
- انتقاد از شیوه‌ی اجرای طرح تحول سلامت و مسائلی همچون پرداخت‌های کلان در بخش سلامت و کم‌توجهی به درمان و طبّ سنتی
- ضرورت آموزش و تقویت روحیه و فرهنگ کارآفرینی بر پایه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان از مدارس و ارائه‌ی مشوق‌های لازم به این شرکت‌ها
- نقش مؤثر زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی از طریق مدیریت اقتصاد خانواده
- لزوم تمرکززدایی و توزیع متعادل فرصت‌ها و امکانات از طریق توجه بیشتر به استعدادها و ظرفیت‌های استانی

 

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.