زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

برنامه‌ریزی برای گذر از فراوری سنتی و مرسوم به روش‌های فراوری صنعتی گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برنامه‌ریزی این ستاد برای حرکت از فراوری سنتی و مرسوم به روش‌های فراوری صنعتی در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی خبر داد.

محمدحسن عصاره با بیان اینکه زنجیره ارزش و تولید در زیست بوم گیاهان دارویی به ویژه در 10 سال اخیر دچار تحولات ساختاری شده است، افزود: با توجه به کاربردهای بسیار متنوع و مختلف گیاهان و ترکیبات  طبیعی گیاهی در عرصه های دارویی، آرایشی و بهداشتی، غذایی، دمنوش و نوشیدنی‌ها، عطرسازی و صنعت خوشبوکننده‌ها، دباغی و رنگرزی بهتر است به‌جای کاربرد واژه گیاهان دارویی، از واژگان وسیع‌تر و دقیق‌تر "گیاهان صنعتی" استفاده شود.

وی ادامه داد: بر این اساسا ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی صنعتی سازی این عرصه و گذار از روش‌های سنتی فرآورش به روش‌های مبتنی بر فناوری را در سیاستگذاری‌های خود قرار داده است.این سیاست‌گذاری و تکمیل مراحل گذار از روندهای مرسوم و قدیمی به سمت صنعتی‌سازی گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی گیاهی، ریشه در واقعیات اقتصادی دارد.

عصاره با بیان اینکه رشد تقاضای جهانی برای فرآورده‌های دارویی، بهداشتی مبتنی بر محصولات گیاهی، باعث شده است تا فناوری و صنایع پایین دستی مربوط به داروهای گیاهی و گیاهان دارویی رشد چشمگیری داشته باشد، خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، صادرات گیاهان دارویی تا پایان این برنامه باید رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بر این اساس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری در تلاش است تا با جذب سرمایه و ایجاد تحرک بیشتر میان فعالان بخش خصوصی، بتواند اجزای مختلف این زنجیره بزرگ صنعتی را به سمت تکامل بیشتر هدایت کند.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار