زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

انحصار آزاردهنده در زمینه تولید محصولات زیست‌فناوری

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسائلی مانند تراریخته‌ها باید به دور از هر افراط و تفریط برای جامعه تبیین شود، تاکید کرد: در زمینه زیست‌فناوری مسائلی مانند تراریخته‌ها مطرح هستند که باید به دور از هر افراط و تفریط این موضوع برای جامعه تبیین علمی شود.

دکتر سعید رضا عاملی در دیدار با اعضای انجمن علمی زیست‌فناوری «بیوتکنولوژی» و مدیران شرکت‌های تولید کننده محصولات زیست‌فناوری گفت: شنیدن مشکلات حوزه دارو و زیست‌فناوری در کشور ناراحت کننده است.انحصار در زمینه زیست فناوری موجب بر باد رفتن سرمایه‌گذاری‌ها  و ضایع کردن سرمایه انسانی  و سرمایه اجتماعی در این حوزه است. واردات دارو در زمینه هایی که مشابه مناسبی وجود دارد یک نوع خراب کردن خانه خودی است.

وی افزود: علم زیست‌فناوری با توجه به موضوع این علم که کشف قوانین حاکم بر تکوین موجودات هستی است، یک علم توحیدی محسوب می‌شود که زمینه های معرفت را توسعه می بخشد. خصوصا در حوزه شبیه سازی هستی (Bio-mimetic) نکات و دقایق بسیار زیادی وجود دارد. باید گزارشی در زمینه مشکلات این بخش تهیه شود و در سطوح عالی نظام ارائه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسائلی مانند تراریخته‌ها باید به دور از هر افراط و تفریط برای جامعه تبیین شود، تاکید کرد: در زمینه زیست‌فناوری مسائلی مانند تراریخته‌ها مطرح هستند که باید به دور از هر افراط و تفریط این موضوع برای جامعه تبیین علمی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ابعاد امنیتی حوزه غذا و دارو ادامه داد: جامعه در این زمینه حساس است و باید این حساسیت به نحو مناسبی پاسخ داده شود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران همچنین بر ضرورت حمایت از تولید داروی ملی تاکید کرد و گفت: این موضوع باید در دستور کار ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور قرار گیرد تا با توجه به شرایط کشور و شیوع کرونا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد. در واقع اصلاح ساختار و تفکیک میان حوزه سیاست‌گذاری و اجرا یک موضوع لازم است.
 

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه این نشست دکتر مدنی فعال عرصه زیست فناوری با تاکید بر اینکه رتبه نخست ایران در جهان در تنوع تولیدات داروهای زیست فناوری را دارد،‌گفت: از اوایل دهه هفتاد شمسی و با توجه به نیازهای کشور، فعالیت‌های زیست‌فناوری در کشور آغاز شد و با توجه به پیشرفت های برخی کشورهای جهان در این زمینه سعی شد تا با برقراری ارتباط با این کشورها، دستاوردهای علمی کشور در این زمینه گسترش پیدا کند.

وی افزود: در همان زمان جمعی از متخصصان کشور به منظور کسب آموزش‌های لازم و انتقال فناوری‌های این حوزه به سایر کشورها اعزام شدند و بعد از کسب مهارت‌های لازم به کشور بازگشتند.

دکتر مدنی ادامه داد: یکی از دلایل موفقیت‌های کشور در این زمینه ایجاد امکان حضور شرکت‌های خصوصی بخش زیست‌فناوری است که امروز بیش از 40 شرکت خصوصی در این زمینه فعالیت دارند.

وی گفت: جلوگیری از واردات غیر ضروری محصولات زیست‌فناوری از لوازم پیشرفت‌های بیشتر در این حوزه است. به طوریکه 21 داروی زیست‌فناورانه در کشور تولید می‌شود که از نظر تنوع تولیدات کشورمان رتبه نخست را در جهان دارد.
این فعال حوزه زیست فناوری خاطر نشان کرد: در زمینه تشخیص و مقابله با بیماری کووید 19 (کرونا) هم اکنون شرکت‌های فعال در بخش زیست‌فناوری دستاوردهای بسیار چشم‌گیری داشته‌اند. با توجه به سند ملی زیست‌فناوری زمینه‌های بسیار مناسب و خوبی برای فعالیت در این بخش وجود دارد.

همچنین دکتر فریدون مهبودی فعال حوزه زیست فناوری با بیان اینکه داروهای تولید شده کشورمان در جهان با مقبولیت و تقاضای زیادی روبه‌رو هستند،  گفت: 12 سال بعد از تولید نخستین داروی زیست‌فناورانه در جهان کشورمان موفق شد تا در این زمینه نخستین داروی خود را تولید کند.
وی افزود: هم اکنون داروهای تولید شده کشورمان در سطح جهان با مقبولیت و تقاضای زیادی روبه‌رو هستند و این ظرفیت مناسبی برای توسعه این بخش است.
دکتر مهبودی ادامه داد: فعالان حوزه زیست‌فناورانه کشور سفیران سلامتی در سطح جهان هستند و امروز بسیاری از کشورهای منطقه بازار مناسب عرضه و مصرف تولیدات زیست‌فناورانه کشورمان هستند.

این فعال عرصه زیست‌فناوری گفت: ساختارهای رسمی کشور در زمینه تولید، صادرات و ... محصولات زیست‌فناوری نیازمند اصلاح و بهبود است.

 

ضرورت افزایش سرعت در تولید محصولات زیست‌فناوری

در ادامه دکتر هوشمندیان فعال عرصه زیست فناوری نیز طی سخنانی گفت: سرعت در تولید محصولات زیست‌فناوری یک عامل مهم و تعیین کننده است.
وی افزود: اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد توان اقتصادی شرکت‌های فعال در این زمینه آسیب خواهد دید. اگر بخواهیم زیست‌فناوری در کشور وجود داشته باشد باید به‌روزرسانی اطلاعات و دانش در این عرصه توجه لازم را داشته باشیم.

همچنین دکتر محمدرضا فاضلی با بیان اینکه هزینه بالای بیمه‌های درمانی، مشکلاتی برای صنعت زیست‌فناوری ایجاد کرده است، افزود: روند تأیید محصولات در سازمان غذا و دارو یک فرآیند زمان‌بر و طولانی است که باید برطرف شود. نگاه افراطی و تفریطی و یک‌سویه به این بخش آسیب‌رسان است.
این فعال عرصه زیست‌فناوری ادامه داد: با توجه به بالا بودن هزینه بیمه‌های درمانی در کشور، مشکلاتی برای صنعت زیست‌فناوری کشور ایجاد شده است.
دکتر فاضلی گفت: محصولات تولیدی کشورمان قابلیت رقابت با محصولات تولید شده در سایر کشورها را دارند.

همچنین دکتر امیر فرشچی با بیان اینکه فعالان زیست‌فناوری کشور توانایی تولید داروی کرونا را دارند، اظهار کرد: هم اکنون شرکت آریوژن فارمد حدود 400 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد کرده است. کشورمان موفق شده تا انحصار در تولید بسیاری از داروهای زیست‌فناورانه در جهان را برطرف کند.

این فعال عرصه زیست‌فناوری ادامه داد: یک تغییر کوچک در لیست داروهای زیست‌فناورانه، می‌تواند حدود 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را با مخاطره مواجه کند.

دکتر فرشچی با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: اگر حمایت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد، فعالان زیست‌فناوری کشور توانایی لازم برای تولید داروی این بیماری دارند.

وی افزود: تحریم زیست‌فناوری کشورمان توسط دشمنان یکی از تحریم‌های سخت بر علیه ملت ایران است. در واقع  موضوع زیست‌فناوری با توجه به مسائل و بیماری‌های جدید یک موضوع امنیتی و مربوط به حیات یک ملت است.

در ادامه دکتر بهروز حاجیان فعال حوزه زیست فناوری نیز طی سخنانی گفت: در زمینه تولید کیت‌های تشخیص بیماری هم با مشکلاتی مواجه هستیم. این در حالی است که واردات محصولات زیست‌فناورانه به کشور به راحتی انجام می‌شود.
این فعال عرصه زیست‌فناوری ادامه داد: این در حالی است که هزینه‌های تولیدکننده که شامل حقوق کارکنان، خرید مواد اولیه و... است دائماً در حال افزایش است.

همچنین دکتر حاجیان گفت: محصولات تولید شده در کشورمان دارای مجوز مصرف در بسیاری از کشورهای اروپایی است.  این در حالی است که این محصولات با توجه به استفاده از ظرفیت‌های داخلی قیمت کمتری دارد.

این فعال عرصه زیست‌فناوری ادامه داد: حدود یک میلیون کیت تشخیص بیماری کرونا در کشور روزانه تولید می‌شود و باید زمینه برای مصرف این محصول فراهم شود.

دکتر حاجیان گفت: از تهدید بیماری کرونا می‌توانیم فرصت خوبی برای گسترش فعالیت‌های زیست‌فناورانه ایجاد کنیم.

در ادامه جلسه، دکتر کارگاه نیز بر ضرورت استفاده از ظرفیت پارک های علم و فناوری برای جهش تولید در زیست فناوری  گفت: با حمایت‌های خوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شتاب‌دهنده‌های زیادی در عرصه زیست‌فناوری ایجاد شده است.

وی افزود: برخی از مشکلات این حوزه موجب دلسردی و یأس فعالان و متخصصان شده است.
این فعال عرصه زیست‌فناوری ادامه داد: استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری و سایر توانمندی‌های کشور می‌تواند حوزه زیست‌فناوری را با جهش بزرگی مواجه کند.

در ادامه جلسه، دکتر کاظم علی نیز طی سخنانی گفت: با توجه به تقاضای داخلی در این زمینه باید کار تسریع شود.

دکتر محمدی فعال زیست فناوری در این زمینه طی سخنانی گفت: باید موانع حرکت فعالان بخش زیست‌فناوری که با همه مشکلات و تحریم‌ها در حال فعالیت هستند، برطرف شود. یک کمیته تخصصی در زمینه غذا و دارو باید در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شود.

همچنین دکتر روح‌الامینی فعال حوزه زیست فناوری تاکید کرد: سرمایه اصلی کشور در بخش زیست‌فناورانه نیروی انسانی متخصص و توانمند است در واقع یکی از کارهای بزرگ کشور که می‌تواند به عنوان یک فعالیت دانش‌بنیان مورد توجه قرار گیرد، موضوع زیست‌فناوری است.
وی افزود: برخی حسادت‌ها و... در این زمینه مشکلاتی برای فعالان زیست‌فناورانه ایجاد کرده است. سرمایه اصلی کشور در بخش زیست‌فناورانه نیروی انسانی متخصص و توانمند کشور است. بنابراین باید برخوردهای سلیقه‌ای و خارج از ضوابط باید حذف شود.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه