زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

جلوگیری از خروج ارز با تولید کودهای فسفاته

محققان کشور با تولید کودهای فسفاته از خروج ۸۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کردند، ضمن آنکه محصولی برای از بین بردن لارو مالاریا و آفات پروانه‌ای عرضه شد که آلودگی‌های زیست محیطی ندارد

همایون مرادی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان لارو کش مالاریا را یکی از دستاوردهای دانش پایه این شرکت نام برد و گفت: این محصول برای ریشه کن کردن مالاریا در کشور تولید شده است. پیش از تولید این محصول برای از بین بردن این لاروها از سم استفاده می‌شد که اثرات زیانبار خود را به دنبال داشت.

وی از بین بردن بیماری‌های پروانه‌ای را از دیگر محصولات تولیدی این شرکت دانست و گفت: این آفت‌کش برای از بردن آفات کشاورزی کاربرد دارد و ۷۰ درصد بیماری‌ها را شامل می‌شود که جایگزینی مناسب برای سم است. از مزیت آن می‌توان ارزان‌تربودن و تاثیرگذاری بیشتر را نام برد.

مرادی ادامه داد: با تولید کودهای فسفاته از خروج ۸۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کردیم. در گذشته حدود ۴۰۰ هزار تن کود فسفاته وارد کشور می‌شد، اما با تولید این محصول این روند کاهشی شد.

به گفته وی، این شرکت دانش‌بنیان با تولید پروبیوتیک‌های گیاهی به رشد گیاه و جلوگیری از بیماری‌های ریشه کمک کرده است. همچنین با تولید پروبیوتیک‌های حیوانی نیز از مصرف آنتی بیوتیک‌های دامی جلوگیری شد. 

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.