زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

شناسایی پروتئین مسئول تقسیم سلولی دقیق در گیاهان

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید (University of California, Riverside) آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند یک پروتئین خاص مسئول تقسیم سلولی دقیق در گیاهان است.

 

سلول‌های داخلی گیاهان دارای ساختارهایی به نام ریزلوله‌ها یا میکروتوبول‌ها هستند که به عنوان بزرگراه‌هایی برای حرکت پروتئین‌ها و اندامک‌ها عمل می کنند. آنها همچنین برای جداسازی DNA پس از آنکه برای ساختن دو سلول از یک سلول تکثیر شد، نقش مهمی ایفا می‌کنند. ریزلوله ها یا میکروتوبول یکی از اجزای چارچوب یاخته هستند. ریزلوله‌ها لوله‌هایی توخالی، از جنس پروتئین هستند. پروتئین اصلی سازندهٔ ساختار ریزلوله‌ها توبولین است.

سلول‌های حیوانی به طور مرتب نیاز به چسبیدن به سطح دارند و تقسیم آنها کنترل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سلول‌ها در آنجا می‌مانند. اگر یک سلول بعد از تقسیم سلولی به سطح نچسبد، می‌تواند نشان دهنده آغاز  رشد تومور باشد.

اکنون دانشمندان پروتئینی را کشف کرده‌اند که سلول‌ها را در گیاهان به طور دقیق تقسیم می‌کند.برای اولین بار دانشمندان دریافتند که چگونه پروتئینی به نام TANGLED1 می‌تواند منجر به تقسیم سلولی دقیق در گیاهان شود. پروتئین TANGLED1 عملکرد کنترل کننده میکروتوبول‌ها را با اتصال میکروتوبول‌ها به یکدیگر مانند چسب انجام می‌دهد.در طی آزمایشات ، دانشمندان میکروتوبول ها و TANGLED1 را در یک لوله آزمایش قرار دادند. دانشمندان پس از انجام این کار متوجه ارتباطی عجیب شدند.

معمولاً پروتئین‌ها می‌توانند فقط در زوایای بسیار خاص ۴۰ درجه یا کمتر به میکروتوبول‌ها متصل شوند اما TANGLED1 می‌تواند میکروتوبول‌ها را از هر زاویه‌ای جذب کرده و آنها را به هم متصل کند.

 

ذرت موتانت TANGLED1 با تقسیم سلولی غیر دقیق ( سمتراست) و خواهر طبیعی آن در سمت چپ با همان سن که بلندتر است (سمت چپ)

 

دانشمندان در مطالعات آینده خود قصد دارند پروتئین TANGLED1 را در یک سلول زنده مشاهده کنند. اگر آنها بتوانند درک عمیق‌تری از ژن‌های کنترل کننده تقسیم سلولی گیاهان بدست آورند ، ممکن است بتوان با اصلاح این ژن‌ها سبب تولید محصولاتی با عملکرد بالاتر و بهتر شد.

ایسنا

مقاله منبع 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.