زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

واردات بذر از اروپا به شرط پیوستن ایران به توافق نامه ای دیگر؛ UPOV!

ضمن مراسم امضای تفاهمنامه بین وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا که روز شنبه 20 آبان در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده، کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا ضمن تشکر از دعوت وزیر گفت: امیدواریم که شما به عنوان عضو کابینه به باز شدن یک دفتر اتحادیه اروپا در ایران به ما کمک کنید تا بتوانیم همکاری‌های خود را از طریق دفتر اتحادیه در تهران ادامه دهیم و حمایت شما در این حوزه مثمرثمر خواهد بود.

کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا در رابطه با مسائل کشاورزی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی برخی موضوعات و بخش‌ها هستند که در بیانیه مشترک بر روی آنها توافق کرده‌ایم که به اطلاع خواهم رساند. ما چشم به راه  اجرای این بیانیه هستیم که یکی از موضوعات آن در خصوص موانع بانکی و خطوط اعتباری است که بدون آنها قادر به همکاری نخواهیم بود. ما باید استانداردهای یکسان و یکنواختی را تعریف کنیم که جهت حفظ امنیت غذا اهمیت ویژه‌ای دارد. ما به دلیل اینکه 20 عضو از هیئت‌های اروپایی را در این بخش به همراه داریم می‌توانیم موانع تعرفه‌ای را هر چه سریعتر از میان برداریم که باعث شفافیت و ثبات قوانین خواهد بود.

وی افزود: اتحادیه اروپا نسبت به برنامه‌های کمک به تحقیقات کشاورزی به کشور شما از هیچ حمایتی فروگذار نخواهد کرد. ما هفته آینده در دهلی کنفرانسی را در همین زمینه داریم که از شما و هیئت همراه برای حضور در این کنفرانس دعوت می‌کنیم.

کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا تاکید کرد: موضوعات خاصی در این بیانیه وجود دارد که من صلاح می‌دانم بر آنها تأکید کنم. یکی از آنها این است که پسته به عنوان محصول مهم ایران و یکی از محصولات صادراتی ایران در دنیا شناخته شده است. ما نگران موانعی هستیم که در بخش آزمایش و بررسی با آن مواجهیم. امیدواریم بتوانیم کنترل استاندارد آن را به خوبی انجام دهیم تا موانع صادراتی ایران رفع شود.

 

تمایل اروپا به واردات نژادهای اصیل اسب ایرانی؛ خروج ذخایر ژنتیکی 

وی افزود: در خصوص تأییدیه صادرات شترمرغ و ماهی قزل آلا از ایران به اتحادیه ما جلسات مختلفی را برگزار کرده‌ایم و از ایران نیز درخواست داریم تا اطلاعات لازم را برای ما ارسال کنند تا موانع را برای صادرات رفع کنیم. ما تقاضایی برای  واردات اسب از ایران به اتحادیه اروپا داریم و این موضوع را بررسی و روند آن را شروع کرده‌ایم تا نژادهای اصیل ایران را در اروپا داشته باشیم.

 

واردات بذر از اروپا؛ کشروط به پیوستن ایران به توافقنامه UPOV

وی در رابطه با بذر گیاهان و واردات آن به ایران اظهار کرد: تقاضای ایران مبنی بر واردات بذر گیاهان را دریافت کردیم اما از شما تقاضا داریم روند کاری ایران را به ما اطلاع دهید که در حوزه پارلمانی شما تا چه اندازه می‌توانید به توافق‌نامه UPOV بپیوندید. ما در حوزه زعفران نیز دیدگاه مثبتی به واردات آن به اتحادیه اروپا داریم و امیدوار به این راهیابی هستیم.

 

لازم به ذکر است که UPOV یا The International Union for the Protection of New Varieties of Plants یک سازمان بین المللیست که دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس قرار دارد. این سازمان توسط کنوانسیون بین المللی محافظت از ارقام جدید گیاهی در سال 1961 در پاریس برای اولین بار ایجاد شده و در 1978 و 1991 مورد بازنگری قرار گرفته است. مأموریت UPOV به ظاهر ایجاد یک سیستم مؤثر محافظت از واریته های جدید گیاهی بوده است، اما پیوستن کشورهای  وارد کننده بذور به این معاهده، تعهداتی مانند ممنوعیت خودمصرفی و غیره برای آنها ایجاد خواهد کرد. 

 

منبع خبر

 

گروه: امنیت غذایی

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.