زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید سه واکسن جدید طیور در مؤسسه رازی تا سال آینده

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی از تولید و عرضه سه واکسن جدید آبله قناری، سه گانه غیرفعال نیوکاسل، آنفلوآنزا، گامبورو و برونشیت عفونی با سویه IR12IR و سروتیپ B793 تا سال آینده در این موسسه خبر داد.

دکتر علی اسحاقی در خصوص واکسن های در دست تولید این موسسه اظهار کرد: کار تحقیقات و پژوهش بر روی سه واکسن جدید طیور در موسسه رازی به انجام رسیده که یکی از این واکسن ها دارای مجوز از سازمان دامپزشکی است و به زودی به بازار عرضه می شود و دو واکسن دیگر در مرحله نیمه صنعتی قرار دارند.

وی گفت: واکسن سه گانه غیرفعال نیوکاسل، آنفلوآنزا و گامبورو که محتوی آنتی ژن های نیوکاسلv4 ، آنفلوانزای H9N2  و گامبورو IR07 قابل مصرف برای طیور در همه سنین است و سه گانه بودن این واکسن موجب می شود ایمن سازی طیور علیه سه بیماری با یک واکسیناسیون انجام شود و استرس ناشی از واکسیناسیون در طیور کاهش یابد. این واکسن اکنون در مرحله نیمه صنعتی قرار دارد.

دکتر اسحاقی واکسن برونشیت عفونی سویه IR12IR، سروتیپ ۷۹۳٫B را دیگر واکسن جدید موسسه رازی نام برد و افزود: این واکسن محتوی ویروس تخفبف حدت یافته برونشیت عفونی سویه IR12IT سروتیپ۷۹۳٫B  است و برای ایمن سازی فعال علیه بیماری برونشیت عفونی در اثر ویروس ۷۹۳٫B  (۴٫۹۱) در ماکیان توصیه می شود.

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی یادآور شد: این واکسن در گله های طیور از سن حدود دو هفته توصیه می شود و با بسته بندی حاوی ویال های ۱۰۰۰ و یا ۲۵۰۰ دزی به همراه درپوش های آسان بازشو تا سال آینده وارد بازار می شود.

وی واکسن آبله قناری را دیگر واکسن جدید این موسسه اعلام کرد که مجوز تولید آن از سازمان دامپزشکی اخذ شده و به زودی تولید آن آغاز و در بازار مصرف عرضه می شود.

 

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.