زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

رشد تولید انواع آبزیان در کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان شیلات با اشاره به اینکه از قاچاق تیلاپیا به کشور هیچ گزارشی دریافت نشده است، گفت: ممکن است تعداد محدودی حواله از قبل در اختیار برخی افراد باشد، اما حواله های جدید برای واردات صادر نخواهد شد.

حسن صالحی گفت: پیش بینی می شود تولید آبزیان در سال ۹۶ به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد و مصرف سالانه به ۱۱ کیلوگرم برای هر فرد افزایش یابد.

وی افزود: در شاخص های اقتصاد مقاومتی صادرات غیرنفتی، در ۹ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، محصولات شیلاتی ۳۷ درصد رشد و واردات در همین مدت ۲۴ درصد کاهش داشته است.

صالحی اظهار کرد: با کاهش ذخایر خاویار دریای مازندران، صادرات خاویار کاهش و سهم میگو، ماهی و سایر اقلام افزایش پیدا کرده است. همچنین در ۹ ماه گذشته صادرات میگو ۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: رشد ماهیان صادراتی در کشور ۲۰ درصد بیشتر شده است.

 

رشد تولید انواع آبزیان در کشور
رییس سازمان شیلات از افزایش تولید ماهیان خاویاری در کشور خبر داد و گفت: زمانی متکی به خاویار دریایی بودیم، اما امروز بیش از ۸۵ مزرعه پرورش ماهی خاویاری در کشور فعالیت دارند. پیش بینی می شود بیش از ۳ تن خاویار پرورشی در کشور تولید شود.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۲۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری تولید شد. در یک هدف کوتاه مدت تا پایان برنامه ششم توسعه، ۱۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری تولید خواهیم کرد.

صالحی با اشاره به اینکه ایران نزدیک به سه دهه است که در بخش میگوی پرورشی فعالیت دارد، گفت: طی سه سال اخیر، هر ساله بیش از ۳۰ درصد پرورش میگو رشد یافته است و تولید امسال به بیش از ۳۲ هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: اگر این روند ادامه یابد به تولید بیش از ۶۰ هزار تن که تا پایان برنامه ششم هدفگذاری شده دست پیدا خواهیم کرد.

او اظهار کرد: در پرورش میگو در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای جنوب غربی جایگاه ویژه ای داریم.

صالحی با اشاره به جایگاه خوب ایران در صید ماهیان تن نیز گفت: در بین بیش از ۳۵ کشور صیدکننده ماهیان تن در غرب اقیانوس هند مقام اول را به لحاظ تعداد شناور و میزان صید داریم.

 

آغاز پرورش قزل آلا در آب شور
معاون وزیر از پرورش قزل آلا در آب شور خبر داد و گفت: سعی داریم در بازارهای بین المللی هم جایگاه ویژه ای برای قزل آلا پیدا کنیم.

وی افزود: تا دو سال پیش قزل آلا یک محصول صرفا داخلی بود، اما امروز به بازارهای صادراتی راه پیدا کرده و کشورهای اروپای نیز شرقی خواستار آن هستند. در حال حاضر این محصول به کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه فدراتیو صادر می شود و صادرات قزل آلای تازه هم به کشورهای آسیای شرقی آغاز شده است.

او اظهار کرد: قرار است قزل آلا به اتحادیه اروپا نیز صادر شود. سال گذشته ۱۶۲ هزار تن تولید قزل آلا در کشور تولید شده و امسال ۱۰، ۱۵ درصد افزایش داشته است.

 

پرورش بیش از ۲۰ هزار تن ماهی در قفس
صالحی با اشاره به بحران خشکسالی در کشور گفت: با توجه به محدودیت آب که امروز به یکی از چالش های جدی کشور تبدیل شده است، از آغاز دولت یازدهم پرورش ماهی در قفس را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: همزمان با توسعه ساحلی میگو و ماهیان دریایی که از آب شور دریا استفاده می کنند، پرورش در درون دریا را آغاز کردیم.

وی اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۱۰ هزار تن ماهی در قفس تولید شد و امسال نیز به بیش از ۲۰ هزار تن خواهد رسید.

 
صید تجاری در دریای خزر ممنوع است
صالحی با اشاره به صید پایدار انواع آبزیان گفت: با همکاری کارشناسان و صیادان به پایداری صید در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان رسیدیم.

وی افزود: با توجه به توافق صورت گرفته روسای جمهور ۵ کشور در سال ۲۰۱۰ در باکو صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر ممنوع شده است. تنها برای اهداف بازسازی ذخایر و فعالیت های تحقیقاتی صید مجاز است.

 

راهکارهای افزایش مصرف آبزیان در میان مردم
رییس سازمان شیلات از برگزاری جشنواره های غذای دریایی برای افزایش مصرف آبزیان در میان مردم خبر داد و گفت: از دو سال پیش برگزاری جشنواره های غذای دریایی را در مراکز استان ها آغاز کردیم.

وی افزود: امسال نیز از ۲۱ تا ۲۸ اسفند در مصلای تهران جشنواره عرضه محصولات شیلات و طبخ آبزیان برگزار خواهد شد.

صالحی اظهار کرد: همچنین انواع آبزیان بسته بندی شده در فروشگاه ها با ۲۰ درصد تخفیف در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

 
قیمت ماهی در مقایسه با سایر پروتئین های حیوانی گران نیست
صالحی با اشاره به اینکه قیمت ماهی در مقایسه با سایر پروتئین های حیوانی به خصوص گوشت قرمز قیمت بالایی نیست، گفت: در مقایسه با سایر کشورها نیز قیمت ماهی مناسب است. عدم آشنایی با پخت انواع غذاها با این محصول می تواند عامل کم مصرفی باشد.

وی افزود: قزل آلا در دو سال گذشته نسبت به تورم کاهش هم داشته است.

رییس سازمان شیلات اظهار کرد: باید تلاش کنیم با مقیاس های اقتصادی، انتقال پرورش آبزیان به مناطق روستایی، تلفیق فعالیت های آبزی پروری با فعالیت های کشاورزی، قیمت ها را کاهش دهیم.

 

صادرات ماهی تازه از طریق فرودگاه امام خمینی
معاون وزیر با اشاره به اینکه برنامه هایی برای فروش ماهی تازه در دست اجرا است، گفت: فروش آنلاین ماهی جنوب کشور به صورت تازه در استان فارس و از طریق سایت آنلاین ماهی آغاز شده است.

وی افزود: در حال حاضر به چهار شهر تهران، تبریز، مشهد و شیراز ماهی ارسال می شود.

صالحی اظهار کرد: اقداماتی صورت گرفته است تا از طریق فرودگاه امام خمینی ماهی قزل آلای تازه را به امارات، قطر و روسیه فدراتیو صادر کنیم. از دو هفته پیش صادرات به مالزی هم آغاز شده است.

رییس سازمان شیلات در ادامه گفت: دو ماه پیش تفاهم نامه ای با فرودگاه پیام در کرج به امضا رسید تا به زودی از طریق پروازهای این فرودگاه نیز ماهی و محصولات تازه شیلاتی به کشورهای هدف صادر شود.

وی افزود: در ۹ ماهه امسال از صادرات حدود ۶ هزار تنی قزل آلا ۲۰ تا ۲۵ درصد تازه بوده است.

 

تیلاپیای قاچاقی در کشور نداریم
رییس سازمان شیلات با اشاره به اینکه تاکنون گزارشی از قاچاق تیلاپیای به کشور دریافت نکرده است، گفت: هیچ گزارشی از مقامات رسمی کشور مبنی بر اینکه قاچاق تیلاپیا دریافت نکرده ام. واردات این محصول توسط سازمان مبارزه با قاچاق کالا، دامپزشکی، تعزیرات و تمام مبادی رسمی کنترل می شود.

او همچنین درباره تهاجمی بودن این نوع آبزی نیز اظهار کرد: تیلاپیا به صورت فیله وارد می شود، بنابراین قدرت تهاجمی ندارد!

صالحی افزود: علت واردات این ماهی تاکنون ذائقه مردم بوده است. در حال حاضر با توافقی که در اتحادیه ماهیان سردابی صورت گرفته، قرار شد در صورتی که تولیدکنندگان بتوانند بازار را اشباع کنند، ممنوعیت آن سالانه مورد بررسی قرار بگیرد.

رییس سازمان شیلات اظهار کرد: ممکن است تعداد محدودی حواله از قبل در اختیار برخی افراد باشد، اما حواله های جدید برای واردات صادر نخواهد شد.

او با اشاره به کاهش واردات تیلاپیا اظهار کرد: در دو سال گذشته روند واردات تیلاپیا کاهش پیدا کرده است. براساس آمار رسمی فائو در سال ۲۰۱۵، ۸۱۰۰ تن فیله تیاپیا از چین به ایران صادرات شده و این عدد در سال ۲۰۱۶ به ۶۹۰۰ تن کاهش پیدا کرده است.

او با اشاره به اینکه تیلاپیا در بسیاری از کشورهای جهان تولید و وارد می شود، گفت: تیلاپیا در ۱۴۰ کشور پرورش پیدا می کند. آمریکا و اروپا بزرگترین واردکنندگان این ماهی هستند.

وی افزود: سازمان خوار و بار جهانی هدفگذاری کرده که در ۱۰ سال آینده بیشترین رشد تولید در دنیا متعلق به تیلاپیا خواهد بود.

او اظهار کرد: حفظ رودخانه ها، گونه های بومی، حفظ محیط زیست آبزی از اولویت های اصلی شیلات است.

 

گزارشی از تاثیر شانه دار روی ماهیان خاویاری دریای خزر دریافت نکرده ایم
رییس سازمان شیلات با اشاره به اینکه تاکنون گزارشی علت کاهش ماهیان خاویاری بر اثر بیوتروریسم دریافت نکرده است، گفت: از سال ۱۹۹۰ روند کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر آغاز شد.

وی افزود: محققان و متخصصان در بیش از ۱۰ کنفرانس بین المللی برگزار شده در دنیا معتقدند، عواملی مانند صید بی رویه، از بین رفتن محل های تخم ریزی ماهیان خاویاری، ورود فاضلاب های کشاورزی و صنعتی و شهری به رودخانه های محل تخم ریزی و فعالیت های استخراج نفت در حوزه شمالی و غربی دریای خزر باعث کاهش ماهیان خاویاری شده است.

صالحی اظهار کرد: در مورد تاثیر شانه دار دریای خزر در ذخایر کیلکا گزارش های زیادی به دست ما رسیده است، اما درباره اثرگذاری آن بر ماهیان خاویاری تاکنون گزارشی را دریافت نکرده ایم.

 
۱۶۰ هزار تن از ظرفیت تولید را می توان فرآوری کرد
صالحی با اشاره به اینکه ۱۶۰ هزار تن از ظرفیت تولید قابلیت فرآوردن شدن دارند، گفت: باید به سمتی برویم که فرآورده های آبزیان آماده مصرف در اختیار خانوارها قرار بگیرد.

وی افزود: امسال دو مرکز فرآوری در شهرک صنعتی نظرآباد افتتاح شده و ماهی و میگو آماده مصرف برای صادرات و بازارهای داخلی را تولید می کند.

او بیان کرد: با مذاکرات صورت گرفته با روسیه فدراتیو بیش از ۲۰ مرکز فرآوری در سایت دامپزشکی روسیه بعد از تایید دامپزشکی ایران وارد شده اند و مجاز هستند محصولات شیلاتی را به روسیه صادر کنند.

 

پرداخت تسهیلات از طریق صندوق توسعه کشاورزی
صالحی درباره پرداخت جریمه و سود پرورش دهندگان میگو که در حال حاضر قادر به تولید نیستند، نیز گفت: در سال ۹۰-۹۱ ، دولت ۱۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت جریمه و سود پرورش دهندگانی که نتوانسته بودند اقساط شان را تسویه کنند، پرداخت کرد.

وی افزود: براساس مذاکرات انجام شده با صندوق توسعه کشاورزی، کسانی که عضو صندوق توسعه استانی هستند، می توانند برای دریافت نقدینگی از تسهیلات این صندوق بهره مند شوند.

او همچنین اظهار کرد: درخواستی مبنی بر بخشیدن شدن سود و جرایم کسانی که نتوانستند از صد میلیارد تومان استفاده کنند، به دولت ارائه دادیم که در شورای اقتصاد در حال بررسی است.

 

دست واسطه ها را کوتاه می کنیم
رییس سازمان شیلات به نقش واسطه ها در افزایش قیمت آبزیان اشاره کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در دستور کار وزارت جهاد و شیلات قرار گرفته و به خصوص در بخش آبزیان به طور جدی دنبال خواهیم کرد، واگذاری مدیریت زنجیره ها به تشکل ها است.

وی افزود: واسطه ها را کم می کنیم. قصد داریم تشکل ها را تقویت کنیم. وام و تسهیلات در اختیارشان قرار دهیم تا در مراکز عرضه حضور داشته باشند و در این میان هم مصرف کننده و هم تولیدکننده سود کنند.

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.