زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

خطر ورود آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به استان های شرقی کشور

سازمان دامپزشکی با اشاره به شیوع گسترده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (سویه H5) و تلفات سنگین طیور تخم گذار در یکی از کشورهای همسایه شرقی ایران، در خصوص خطر ورود این ویروس به استان های شرقی کشور نیز هشدار داد.

 اطلاعیه شماره ۲۰۱۱۱۳۹۶ سازمان دامپزشکی کشور
گسترش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور همسایه شرقی

با توجه به گزارشات واصله قسمت های وسیعی از سرزمین یکی از کشورهای همسایه درگیر ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (سروتیپ H5) گردیده و باعث تلفات بسیار سنگینی در مزارع مرغ تخمگذار آن کشور به خصوص در استان های همجوار با ایران گردیده است، لذا رعایت موارد زیر ضروری می باشد:

۱- کلیه وسایل نقلیه ای که از کشورهای همسایه شرقی وارد کشور می گردند و کالای مرتبط با دامپزشکی (جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه دار، تخم مرغ خوراکی، انواع خوراک دام، انواع طیور زنده) را صادر و یا وارد می کنند در مبادی ورود با همکاری و هماهنگی سازمان ها و نهادهای مسئول بایستی پس از ضدعفونی اجازه ورود داشته باشند.

  • کلیه دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی براساس شرح وظایف ابلاغی ستاد ملی پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عمل خواهند نمود.

۲- ادارات کل دامپزشکی استان های همجوار با کشور همسایه شرقی نسبت به اطلاع رسانی به کلیه واحدهای مزارع مرغ صنعتی (با اولویت مزارع مرغ تخم گذار) مبنی بر رعایت دقیق موازین امنیت زیستی در تمامی سطوح (افراد، وسایل، جابجایی کود و…) اقدام و تاکید گردد از به کارگیری افراد بدون هویت و آموزش ندیده جدا خودداری نمایند.

۳- ادارات کل دامپزشکی استان های همسایه شرقی ترتیبت اتخاذ فرمایند تا روستاییان و ستمام ذینفعان در تمام سطوح هر گونه تلفات غیرطبیعی در طیور بومی و وحشی (وحشی مقیم و وحشی مهاجر) را سریعا به نزدیکترین دامپزشکی دولتی گزارش دهند.

۴- ادارات کل دامپزشکی استان های همسایه کشور شرقی در صورت گزارش هر نوع تلفات غیرطبیعی در طیور بومی، پرندگان وحشی و مزارع طیور صنعتی و یا مشاهده سایر علائم مرتبط با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (کاهش تولید، کاهش مصرف آب و یا دان در مزارع مرغ صنعتی) اقدامات لازم را در اسرع وقت برای نمونه برداری، ارسال نمونه و اعمال معیارهای بهداشتی قرنطینه ای را با همکاری سایر نهادها و ارگان به عمل آورند.

۵- ادارات کل دامپزشکی استان های همسایه کشور شرقی گزارش عملیات خود را حتی المقدور روزانه به ستاد اجرایی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مستقر در سازمان دامپزشکی کشور ارسال دارند.

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.