زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید جهانی غلات در سال ۲۰۱۷ رکورد زد

تازه‌ترین برآوردهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) نشان می‌دهد که تولید جهانی غلات در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲ هزار و ۶۴۰ میلیون تن بود که نسبت به سال ۲۰۱۶ به میزان ۱٫۳ درصد رشد داشته و یک رکورد تاریخی را به ثبت رسانده است.

تازه‌ترین گزارش عرضه و تقاضای غلات نشان می دهد که بازار جهانی انواع محصولات غلات از وضعیت متوازنی برخوردار بوده و ذخایر در سطح بالایی قرار دارند و انتظار می‌رود، نسبت عرضه به تقاضا در بازار غلات به بالاترین رقم در۱۶ سال اخیر برسد.
پیش‌بینی‌های فائو از تولید غلات در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) نسبت به ماه دسامبر (۱۰ آذر تا ۱۰ دی) سال گذشته میلادی نیز به میزان ۱۳٫۵ میلیون تن افزایش داشته که ناشی از رشد تولید دانه‌درشت‌ها بویژه ذرت در چین، مکزیک و اتحادیه اروپا است.
پیش‌بینی‌ تولید گندم نیز با توجه به احتمال برداشت بیشتر محصول در کانادا و فدراسیون روسیه افزایش یافته و برنج نیز از الگوی افزایش تولید به ویژه در چین برخودار است.
برآوردها درباره مصرف غلات در فصل زراعی ۱۸- ۲۰۱۷ میلادی نیز افزایش یافته و رشد ۱٫۴ درصدی نسبت به فصل زراعی ۱۷-۲۰۱۶ نشان می‌دهد.
البته مصرف دانه‌درشت‌ها با توجه به رشد بی‌سابقه استفاده از این محصول برای تغذیه دام در برزیل، چین، اتحادیه اروپا و مکزیک، افزایش چشمگیری خواهد داشت.
همچنین گزارش فائو نشان می دهد که رشد تولید غلات از مصرف آن بیشتر بوده که برآورد می‌شود، ذخایر این محصولات از رکوردهای قبلی پیشی بگیرد و نسبت عرضه به مصرف به ۲۷٫۷ درصد برسد که از فصل زراعی ۲۰۰۲-۲۰۰۱ تاکنون بی‌سابقه بوده است؛ البته حجم تجارت بین‌المللی برای همه محصولات عمده به غیر از ذرت، کاهش می یابد.
فائو در گزارش شاخص بهای مواد غذایی نیز اعلام کرد که قیمت محصولات غذایی در ماه ژانویه (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن) به ۱۶۹٫۵ واحد رسید که نسبت به ماه گذشته میلادی تقریباً ثابت باقی مانده است؛ در این ماه همچنین افزایش قیمت دانه‌های اصلی و روغن پالم با کاهش بهای شکر، کره و پنیر جبران شده است.
شاخص بهای غلات فائو نسبت به ماه دسامبر (آذر – دی) ۲٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد، حجم بالای ذخایر این محصولات به دلیل نگرانی‌ها درباره وضعیت اقلیمی و افت ارزش دلار آمریکا نتوانست بهای غلات را کاهش دهد.
این شاخص اندازه‌گیری که شامل گندم، برنج و دانه‌درشت‌ها مانند ذرت است، نسبت به ژانویه سال ۲۰۱۷ به میزان ۶٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
شاخص بهای روغن نباتی فائو در ماه ژانویه با وجود افزایش ارزش روغن پالم به دلیل کاهش بهای روغن آفتابگردان و کلزا، تقریبا بدون تغییر باقی ماند.
شاخص بهای لبنیات فائو نیز نسبت به ماه دسامبر ۲٫۴ درصد افت نشان می‌دهد؛ کاهش قیمت‌های بین‌المللی کره و پنیر در پی عرضه فراوان این محصولات در نیمکره شمالی و استرالیا، افزایش قیمت شیر خشک را خنثی کرد.
شاخص بهای شکر فائو نیز با تولید انبوه و افزایش فرصت صادرات ۱٫۶ درصد کاهش یافت و نسبت به سال قبل در مجموع ۳۰درصد افت نشان می‌دهد.
شاخص بهای گوشت فائو در این بازه زمانی ثابت ماند و تقاضای فزآینده برای گوشت و کاهش عرضه این محصول در اقیانوسیه به دلیل کاهش تقاضای صادراتی نتوانست این شاخص را افزایش دهد.

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.