زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید پنبه درخشان با استفاده از قندهای سنتزی کوچک

همه چیز این روزها "هوشمند‌تر" می‌شود. بازار در حال ظهور پارچه الکترونیک، نخ‌هایی را نوید داده که ارتباط برقرار می‌کنند، انرژی را هدایت می‌کنند، دمای بدن را کنترل می‌کنند و تغییر شکل می‌دهند. لیکن این الیافها نقاط ضعفی دارند، مثلاً پوست بدن را تحریک می‌کنند. بنابراین بهترین روش، ایجاد نخ‌هایی است که از ابتدای تولید، ویژگی‌های مورد نظر را داشته باشند مثلا ایجاد پنبه ابررسانا، مغناطیسی یا درخشان.

Filipe Natalio و تیمش در تلاش برای انجام چنین کاری هستند و نتایج تحقیقات آنها در Science منتشر شده است. آنها با استفاده از مهندسی ژنتیک، مولکول‌های قند سنتزی را جهت رشد تخمک‌های پنبه و ایجاد فیبرهایی با ویژگی فلورسنس و مغناطیسی، تولید کرده‌اند.

گلوکز تولید شده از طریق فرایند فتوسنتز به سلول‌های اپیدرمی و نهایتا به فیبرهای کرکی هدایت می‌شود. لذا قند می‌تواند به‌عنوان یک حامل برای تغییراتی که مورد هدف است، عمل کند.

با این دانش، Natalio و همکارانش مولکول‌های قندی را سنتز کردند که ویژگی فلورسنس یا مغناطیسی را حمل می‌کند. سپس تخمک‌های پنبه را که بعدا تبدیل به بذر می‌شوند، در محیطی حاوی این مولکول‌های قند، غوطه‌ور کردند تا در نهایت فیبرهایی با ویژگی فلورسنس یا مغناطیسی ایجاد شود.

Natalio روزی را پیش‌بینی می‌کند که مولکول‌های قند سنتزشده بتواند به آبی اضافه شود که محصول با آن آبیاری می‌شود. با این حال، کوشش گیاه برای جذب قندهای اصلاح‌شده از خاک و انتقال آنها به دانه، هنوز روندی است که نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

اگر آنها بتوانند این فرایند را بهبود ببخشند، این روش می‌تواند روی محصولات دیگر مانند بامبو، ابریشم، کتان و غیره هم اعمال شود.

Natalio می‌گوید: "یکی از خواصی که ما در حال بررسی آن هستیم، استفاده از فیبر پنبه به‌عنوان دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده‌های بیولوژیکی است."

مترجم: سارا هجری

به سفارش مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.