زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

التهاب پوست کلستریدیایی؛ مهمترین بیماری در صنعت بوقلمون

براساس مطالعات دکتر کاکامبی ناگاراجا، میکروب شناس و متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه مینه سوتا، زخم پوستی در بوقلمون ها راه را برای عفونت ها و التهاب پوست کلستریدیایی که مهمترین بیماری در صنعت بوقلمون است، باز می کند.

التهاب پوست کلستریدیایی در ۱۶ تا ۱۷ هفتگی منجر به زخم در سینه مخصوصا در بوقلمون نر می شود و این مسئله ممکن است نرخ مرگ و میر را تا ۲ درصد افزایش دهد. با این حال، دلیل التهاب پوست کلستریدیایی شناخته شده نیست و  همین مسئله موجب شد تا ماگاراجا سه سال روی علت این بیماری مطالعه کند.

او می گوید: محققان از طریق تزریق کلستریدیا به دهان، سینه یا اسپری کردن به بستر بوقلمون ها، آنها را مورد بررسی قرار داند. با این حال، این بیماری تنها زمانی تکثیر شد که کلستریدیا به طور مستقیم به سینه بوقلمون تزریق شده بود.

برای جلوگیری از رشد التهاب پوست کلستریدیایی، تولیدکنندگان باید در حد توان از آسیب های پوستی جلوگیری کنند. یکی از دلایل زخم  ممکن است آمونیاک موجود در بستر مرطوب باشد. انواع خاصی از بسترها مانند خرده های چوب، کاه یا پوست برنج نیز ممکن است باعث آسیب های پوستی شوند.

موجودات کلستریدیایی در تمام نقاط محیط یافت می شوند. کلستریدیوم سپتیکوم و کلوستریدیوم پرفرنژنس رایج ترین پاتوژن های باکتریایی هستند که بر بوقلمون اثر می گذارند.

ناگاراجا برخی کلستریدیاهای دیده شده در بوقلمون ها را به استفاده رندوم آنتی بیوتیک ها نسبت داد. تولیدکنندگان باید اطمینان حاصل کنند که موجودات کلستریدیایی در مزارع حساس به آنتی بیوتیک های مصرفی هستند.

منبع خبر

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.