زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

نگرانی از انقراض نسل ماهیان دریای خزر

معاون صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه سالانه ۳۰۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی در رودخانه‌های منتهی بهدریای خزر رهاسازی می شود، گفت: متأسفانه به دلیل آلودگی بیش از حد آب و یا کم‌آبی رودخانه‌ها این بچه‌ماهی‌ها امکان تکثیر و ورود به دریا را پیدا نمی‌کنند.

مختار آخوندی در پاسخ به این سئوال که میزان صید از دریای خزر در شمال ایران بسیار کاهش یافته است، گفت: صید امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است؛ چرا که سال گذشته وضع بسیار بدی برای صید بود.

وی آلودگی آب و ورود فاضلاب‌ها و پسآب‌های صنعتی به دریا را یکی از معضلات دریای خزر عنوان کرد و افزود: با محیط‌زیست این موضوع را پیگیری و مکاتبات بسیاری را انجام داده‌ایم که این مسئله در خوزستان هم وجود دارد، اما بحران به حدی رسیده که کاری از دست محیط‌زیست هم برنمی‌آید.

معاون صید و صیادی سازمان شیلات به این نکته اشاره کرد که سالانه ۳۰۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی توسط سازمان شیلات تکثیر و در رودخانه‌های منتهی به دریا رهاسازی می‌شود که متاسفانه به دلیل آلودگی بیش از حد آب و یا کم‌آبی رودخانه‌ها این بچه‌ماهی‌ها امکان تکثیر و ورود به دریا را پیدا نمی‌کنند.

آخوندی به این نکته اشاره کرد که چند سالی است، با کمک صیادان و سازمان شیلات تکثیر طبیعی آبزیان در کنار ساحل انجام می‌شود که بازدهی بیشتری نسبت به رهاسازی بچه‌ماهی در رودخانه‌ها دارد؛ چراکه دهانه چند رودخانه در استان‌های مازندران و گیلان بسته شده و بچه‌ماهی در رودخانه توسط صیادان پرورش پیدا می‌کند تا در زمان مناسب با باز شدن دهانه رودخانه‌ها وارد دریا شود و حتی چند تعاونی صیادی با هزینه خودشان و همکاری سازمان شیلات این کار را پیگیری کردند.

وی همچنین به نگرانی‌های سازمان شیلات در مورد تک‌گونه‌ای شدن صید در دریای خزر اشاره کرد و گفت: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد صید در دریای خزر ماهی سفید و کفال است، اما به دنبال آن هستیم که بچه‌ماهی کپور را هم تکثیر کنیم، تا گونه‌های دریای خزر منقرض نشود.

منبع

برچسب: ذخایر ژنتیکی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.