زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

جشنواره خوارزمی؛ معرفی ارقام جدید و برتر گل داودی توسط پژوهشگر ایرانی

طرح معرفی ارقام جدید و برتر گل داودی خوشه‌ای باغچه و شاخه‌بریده محقق کشور حائز رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جشنواره خوارزمی شد.

محمد رضا شفیعی درباره این طرح می‌گوید: ‌جنس داودی با ۱۶۰ گونه از لحاظ تنوع بالای شکل و رنگ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گل‌های شاخه‌بریده و گلدانی درسطح جهان است. گل داودی در دهه ۷۰ میلادی در صدر تولید گل جهان قرار داشت و در دهه ۹۰ این گل پس از رز در مقام دوم تولید جهانی قرار گرفت.‌

وی با بیان اینکه کشور ما چنانچه دو مانع تولید سراسری و ارائه ارقام جدید را بر طرف کند، شرایط بسیار مساعدی برای تولید و صادرات داودی دارد، می‌افزاید: بر این اساس و با هدف معرفی ارقام جدید داودی برای توسعه صادرات گل کشور طرح تحقیقاتی دورگ‌‌گیری بین ۱۰ کلون داودی به‌منظور ایجاد تنوع در توده‌های داودی اجرا شد.

دکتر شفیعی افزود: هرساله پس از انتخاب والدین، انجام عملیات اخته کردن، ایزوله کردن، دورگ‌گیری و کشت بذرهیبرید حاصل در گلخانه و سپس در سال بعد انتقال نشانه‌های حاصل از بذر به زمین، ارزیابی بر اساس ۲۲ صفت تأکید شده در دستورالعمل بین‌المللی UPOV برای آزمون‌های تمایز یکنواختی و پایداری گل داودی انجام می‌شود.

دیده بان علم ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.