زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

افزایش نگرانی ها از گسترش آنزیم بتالاکتاماز؛ مقاومت آنتی بیوتیکی

یکی از دلایل اصلی کاهش استفاده از آنتی بیوتیک در دام، افزایش باکتری مقاوم در مراقبت های بهداشتی  است. مرگ و میر انسانها به علت سوپرباگ های ناشی از گوشت مرغ، به ویژه گسترش اشریشیا کلی تولید کننده آنزيم بتالاکتاماز، نگرانی های بسیاری را به همراه داشته که منجر به اقدامات شدیدی شده است.

با این حال، براساس جدیدترین تحقیقاتی که در کشور هلند انجام شده و یک دهه نیز زمان برده است، مرغ بزرگترین مجرم در انتقال باگ ها  نیست، بلکه مقصر انسان ها هستند. ترکیبی از دسترسی آسان به آنتی بیوتیک ها، استفاده اشتباه، سفر و جهانی شدن، باکتری های مقاوم را پخش می کند. این خبر خوبی برای صنعت دام و طیور است، اما در دستیابی به اهداف کاهش استفاده از آنتی بیوتیک، به معنای رهایی از مصرف آن نیست.

انتقال باکتری از طیور کم در نظر گرفته می شود اما تولید طیور با شیوع بالای ۵۰ درصد هنوز یک مخزن بزرگ باکتری است. همچنین برای پرورش دهندگان و پرسنل مزرعه خطر وجود دارد. این تحقیقات نشان می دهد ارتباط مستقیم بین پرندگان و پرورش دهندگان منجر به عفونت های انسانی و مسائل مربوط به درمان بیماری در این گروه می شود. برای سلامتی عمومی و به ویژه برای سلامتی افراد درگیر در صنعت طیور، مصرف آنتی بیوتیک در کمترین حد ممکن  و حفظ نسل سوم و چهارم آنتی بیوتیک تنها برای استفاده انسانی ضروری است.

اگنا

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.