زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

حمله ملخ صحرایی به ایران بیوتروریسمی بوده است؟!

محمدرضا میر درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور گفت: این ملخ‌ها از اوایل بهمن ماه سال ٩٧ تاکنون ١۴٠ ریزش در سطح ٨ استان جنوبی کشور داشته‌اند.

وی استان‌های درگیر با آفت ملخ صحرایی را، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، بوشهر، خوزستان، کرمان، فارس و خراسان جنوبی عنوان کرد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات افزود: تاکنون بیشترین مبارزه در سطح ۵٠ هزار و ١۶٠ هکتار در استان سیستان و بلوچستان انجام شده ضمن اینکه در هرمزگان ۴٨ هزار و ٣١١ هکتار، جنوب کرمان ۴٢ هزار و ۶۵۶ هکتار، بوشهر ١٩ هزار و ۴٩۵ هکتار، خوزستان ١٠ هزار و ٨۵٨ هکتار، کرمان ۴ هزار و ٩۵٠ هکتار، فارس ٢ هزار و ٨۶٣ هکتار و خراسان جنوبی ۶٠ هکتار مبارزه با این آفت صورت گرفته است.

میر تصریح کرد: همکاران ما در استان‌های درگیر با تمام توان در حال مبارزه با این آفت خطرناک هستند و تمام امکانات سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان‌های ٨ استان درگیر، برای مقابله با این آفت به کار گرفته شده است تا آفت مهار شود و آسیبی به باغات و مزارع کشور وارد نکند.

این مقام مسئول تصریح کرد: تاکنون هیچ آسیب جدی از سوی این آفت به باغات و مزارع کشور وارد نشده است.

میر درباره تخصیص اعتبارات نیز توضیح داد: مشکلات دریافت و تأمین اعتبار حل شده و هیچ نگرانی در این زمینه نداریم.

وی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر بیوتروریسم بودن این حملات و اظهارنظری که فائو قرار بود در این زمینه انجام دهد، افزود: فائو بررسی‌های خود را در ایران و عربستان انجام داده اما هنوز پاسخی به ما نداده است.

میر ادامه داد: از نظر کارشناسان خودمان نیز بررسی این مساله زمانبر است و باید بررسی‌ها دقیق انجام شود. بنابراین احتمال دارد بین یک تا دو ماه زمان ببرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شدت هجوم ملخ‌ها طی ٣ الی ۴ روز اخیر نسبت به گذشته کمتر شده است، گفت: با این حال هجوم آنها همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌کنیم تا پایان تیرماه این حملات ادامه یابد.

میر اضافه کرد: براساس پیش بینی‌های فائو و سازمان حفظ نباتات احتمالاً با موج جدید حملات ملخ‌های صحرایی از اواخر اردیبهشت مواجه خواهیم بود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر حضور آفت ملخ صحرایی در نوار شمالی کشور، این مساله را تکذیب کرد و افزود: ملخی که در اردبیل و دشت مغان دیده شده، ملخ صحرایی نیست بلکه ملخ بومی کشور (ملخ مراکشی) است که هر سال نوار شمالی کشور مانند اردبیل، گلستان، مازندران، گیلان، قزوین و بخشی از آذربایجان شرقی با آن درگیر می‌شود و این ملخ بسیار متفاوت‌تر از ملخ صحرایی است.

میر ادامه داد: ملخ صحرایی روزانه حدود ۴٠٠ کیلومتر قدرت پرواز و جابه جایی دارد درحالی که ملخ مراکشی یا بومی کلاً ۵٠ کیلومتر جابجا می‌شود، ملخ صحرایی به مراتب خطرناک‌تر است.

وی افزود: ما هر سال با ملخ مراکشی در نوار شمالی کشور مواجه هستیم که امسال به دلیل بارندگی‌های زیاد جمعیت آنها زیاد شده اما جای نگرانی نیست چرا که به راحتی قابل کنترل است.

اگنا

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.