زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

دام مولد در اختیار عشایر ذخیره ژنتیکی کشور است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در شرایطی که میزان بارندگی در کشور مناسب باشد به صورت طبیعی حدود ۱۵ میلیون راس دام مازاد عشایر کشور به بازار عرضه می‌شود.

علی اکبری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش جمعیت دام سبک کشور، گفت: جمعیت مجموعه دام مولد کشور دارای رقم قابل توجهی است که تنها ۲۵ میلیون راس آن در اختیار عشایر کشور قرار دارد.

دام مولد در اختیار عشایر ذخیره ژنتیکی کشور است

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمعیت دامی مولد در اختیار عشایر کشور به عنوان ذخیره ژنتیکی کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: در شرایطی که میزان بارندگی در کشور مناسب باشد به صورت طبیعی حدود ۱۵ میلیون راس دام مازاد عشایر کشور به بازار عرضه می‌شود.

بخش زیادی از دام مازاد عشایر مستقیما به کشتارگاه‌ها منتقل می‌شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از رقم قابل توجه دام مازاد عشایر مستقیما به کشتارگاه‌ها و بخشی دیگر به واحدهای پرواربندی‌ها منتقل می‌شود، ادامه داد: دام منتقل شده به پرواربندی‌ها نیز بعد از ایجاد ارزش افزوده مجددا در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می‌گیرد.

با توجه به دانش بومی عشایر ، ذخیره ژنتیکی دام مولد کشور و ظرفیت موجود ۸۵ درصد از نیاز داخلی کشور به گوشت قرمز از طریق پرواربندی‌ها تامین می‌شود.

۸۵ درصد از نیاز کشور به گوشت قرمز در داخل تامین می‌شود

اکبری با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق کشتار گوساله و گاو تامین می‌شود که مقوله جداگانه‎ای در مقایسه با دام سبک دارد، عنوان کرد: با توجه به دانش بومی عشایر ، ذخیره ژنتیکی دام مولد کشور و ظرفیت موجود ۸۵ درصد از نیاز داخلی کشور به گوشت قرمز از طریق پرواربندی‌ها تامین می‌شود.

نیاز کشور به گوشت وارداتی توسط وزارت جهادکشاورزی تامین می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ۱۵ درصد از باقی مانده نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق واردات دام زنده و گوشت منجمد تامین می‌شود که اقدامات لازم در این زمینه توسط وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های زیر مجموعه صورت می‌گیرد.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.