زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

سرمایه گذاری فرامرزی عربستان در حوزه کشاورزی

عربستان سعودی با خرید 200 هزار هکتار زمین کشاورزی استرالیا سرمایه گذاری گسترده ای را برای نفوذ اقتصادی در این کشور اقیانوسیه به ویژه در صنایع دامداری و کشاورزی به کار گرفته است.

 شرکت بزرگ سرمایه گذاری کشاورزی و دامداری عربستانی موسوم به(SALIC) بتازگی بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زمین های کشاورزی در ‘ویتبلت’ در غرب استرالیا به ارزش ۶۰ میلیون دلار( استرالیا) خریداری کرده است.

طبق گزارش بیزینس نیوز استرالیا ‘ متیو جانسن’ مدیرشرکت سالیک گفته است که این اولین خرید ما در استرالیا و همچنین اولین سرمایه گذاری در دامداری این کشور است.

این شرکت همچنین ۴۰ هزار راس گوسفند مرینوس را در این بخش از استرالیا خریداری کرده است.

نخستین اقدام این شرکت عربستانی برای خرید زمین های وسیع استرالیا و سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی و دامپروری استرالیا گامی در جهت نفوذ گسترده در ۲ صنعت اصلی که پایه های مهم اقتصاد استرالیا را تشکیل می دهند، ارزیابی شده است.

عرب نیوز نیز با انعکاس این خبر دراین زمینه گزارش داد: عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ برنامه توسعه روستای گندم خود را به میزان قابل توجهی کاهش داد و قصد دارد تا سال ۲۰۱۶ به طور کامل با واردات این محصول برنامه صرفه جویی در آب را تقویت کند.

براین اساس، شرکت سرمایه گذار عربستانی ‘سالیک’ به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری عمومی متعلق به پادشاه عربستان است که اهداف مهمی در خارج از این کشوررا برای خرید زمین ها، سیلوهای و پایانه های محصولات کشاورزی، به عنوان بخشی از سیاست های امنیت غذا برای عربستان در خارج از این کشور پیگیری می کند.

به گزارش بلومبرگ آسیا این شرکت در تلاش برای گسترش کسب و کار جهانی بوده و در زمینه سرمایه گذاری بر تولید کالاهای استراتژیک مانند گندم ، جو و ذرت و خرید و پرورش گسترده دام فعالیت دارد.

براساس این گزارش ، این شرکت عمدتا در کشورهای دارای مزارع کشاورزی وسیع درسراسر دنیا ، برای تامین مایحتاج داخل عربستان از جمله نان اروپایی تا گوشت در آمریکا سرمایه گذاری کرده است.

گستره زمین های کشاورزی خریداری شده در استرالیا به گونه ای است که از آن به عنوان ‘مگا مزرعه ‘ یاد شده و شامل ۳۰ مرزعه بسیار وسیع کاشت گندم و سایر محصولات کشاورزی و پرورش دام های مختلف است.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.