زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

راه اندازی دقیق ترین تست تشخیصی بیماری مشمشه در موسسه رازی

رئیس بخش تحقیق و تولید توبرکولین و مالئین موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از راه اندازی دقیق ترین تست تشخیصی بیماری مشمشه در آزمایشگاه تشخیص مشمشه این موسسه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ؛ به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر نادر مصوری در خصوص تازه ترین روش تشخیصی بیماری مشمشه در دنیا که اکنون آزمایشگاه موسسه رازی نیز به آن مجهز شده است، گفت: تکنیک “وسترن بلات” روش جدیدی در تشخیص بیماری مشمشه است که در رفرانس سازمان جهانی بهداشت دام اجرا می شود.
وی افزود: برای بومی سازی این روش در آزمایشگاه تشخیص مشمشه موسسه رازی یکی از کارشناسان این موسسه به منظور گذراندن دوره های آموزشی به FLI –موسسه تحقیقاتی سلامت حیوانات در آلمان- اعزام شد و پس از ایجاد تغییرات و اصلاحات در آن و جذب دو دانشجوی پزشکی، کاربه شکلی تخصصی تر پیش رفت.

رئیس بخش تحقیق و تولید توبرکولین و مالئین موسسه رازی ادامه داد: این تکنیک اکنون در آزمایشگاه تشخیص مشمشه موسسه رازی راه اندازی شده و مطابق با تکنیک های روز دنیا از روش “وسترن بلات” که یک تست تشخیصی تاییدی برای تشخیص دقیق بیماری مشمشه به شمار می رود، استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: مدتی پیش نیز روش الایزای تشخیص مشمشه در این بخش راه اندازی شد که به کمک آن به سرعت مشمشه اسب و انسانی در آزمایشگاه تشخیصی موسسه رازی قابل تشخیص خواهد بود.

دکتر مصوری با بیان اینکه عامل ایجاد بیماری مشمشه در محیط پس از یک هفته از بین می رود و همین امر موجب ریشه کنی بیماری در بسیاری از کشورها شده است، اذعان داشت: در ایران به رغم مبارزه ۶۰ ساله با بیماری مشمشه، این بیماری ریشه کن نشده و به علت فعالیت های قاچاق و نقش تک سُمی ها در جابه جایی کالاهای قاچاق، بیماری مشمشه توسط اسب ها از کشورهای مجاور که به این بیماری آلوده هستند به ایران منتقل می شود.

به گفته وی، بیماری مشمشه مخصوص تک سُمی ها بوده و انسان و گوشتخواران را به ندرت مبتلا می کند. گوشتخواران از طریق خوردن تک سُمی های آلوده و دامپزشکان و مِهترانی که با اسب های آلوده در مجاورت هستند ممکن است در معرض ابتلا قرار بگیرند.

دکتر مصوری به شیوع بیماری مشمشه طی چند سال اخیر در کشورمان اشاره کرد و گفت: باید با پاکسازی حیوانات آلوده، به سمت کنترل و ریشه کنی این بیماری حرکت کرده و آن را به صفر برسانیم.

آگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.