زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

استفاده از کود آبیاری به عنوان یک فناوری دقیق در کشاورزی

کود آبیاری (Fertigation) یک روش کاربرد کود است که طی آن کود محلول از طریق سیستم آبیاری به محصول منتقل می شود. این فناوری امکان اعمال نرخ  دقیق آب و کودهای زراعی را برای محصول فراهم می کند و بنابراین ، در صورت طراحی صحیح ، می تواند به عنوان یک فناوری مهم کشاورزی دقیق محسوب شود.

در این روش معمولاً محلولهای غلیظ کود در مخازن انبار تهیه می شوند و با استفاده از انژکتورها، در آب آبیاری تزریق می شوند. درحالی که در سیستم کود آبیاری می توان  از آبیاری قطره ای ، سیستم آبپاش ، محوری یا همراه با پیکر بندی مختلف سیستم های هیدروپونیک استفاده شود.

اما پرسشی مطرح است ، مزیت هایی  که این سیستم را به یک فناوری کشاورزی دقیق تبدیل می کند چیست؟

مزیت نخست، دارای مقدار دقیق کوددهی است؛ امکان استفاده دقیق و هدفمند از آب و کودها را به ریشه می دهد. برخلاف پخش کردن کود، آبیاری قطره ای اجازه می دهد تا مقادیر دقیقی از آب و کود در مجاورت و نزدیک با ریشه هر گیاه استفاده شود.

مورد دیگر زمان دقیق است به طوریکه مواد مغذی را می توان در زمانی که محصول  بیشترین نیاز را دارد، استفاده کرد. در صورت عدم وجود سیستم کود آبیاری ، استفاده از کود برای گیاهان بزرگتر و یا دسترسی به کل مزرعه ، دشوار یا حتی غیرممکن است. در چنین مواردی ، کودها اغلب خیلی زود استفاده می شوند و مواد مغذی کود  که در معرض شستشو ، رواناب ، غیره قراردارد، از بین می رود.  در حالی که در بیشتر انواع کود آبیاری ، این محدودیت وجود ندارد. پس از نصب سیستم مذکور، با توجه به نیاز گیاه ، کودها را می توان به راحتی در مرحله رشد به صورت مناسب استفاده کرد.

استفاده از میزان دقیق این نوع کود نکته مثبت  دیگر است. سیستم های پیشرفته کود آبیاری می توانند با استفاده از تجهیزات پیشرفته مانند انژکتورها و سیستمهای کنترل رایانه ای که به دقت کالیبره و تنظیم می شوند ، به میزان دقیق مورد استفاده قرار گیرند.  تنظیم خودکار نسبتهای تزریق محلولهای کود از مخازن تا آبیاری توسط ورودی سنسورهای EC و pH و همچنین کنتورهای جریان آب و کود امکان پذیر است.

علاوه بر این ، می توان بیش از یک مخزن استفاده کرد که انعطاف پذیری را به همراه دارد تا ترکیب های مختلفی از مواد مغذی را در کرت های مختلف یا در زمان های مختلف با تنظیم نسبت تزریق متفاوت برای هر مخزن به کار برد.

در دسترس بودن مواد مغذی و راندمان جذب بهتر مزیت دیگر است. از آنجا که کودها در آب آبیاری حل می شوند ، مواد مغذی به محض استفاده از آن می توانند بلافاصله توسط گیاه جذب شوند.

اما ، محدودیت های استفاده از کود آبیاری در کشاورزی دقیق چه مواردی هستند؟

محدودیت های استفاده از کود ابیاری در کشاورزی دقیق اغلب مربوط به طراحی این نوع سیستم است که می توان به  این موارد اشاره کرد:

از انجایی که واحدهای هر مزرعه معمولاً از قبل تعیین می شوند و با وجودی که  می توان هر یک از بخشهای این بخش را به طور جداگانه مدیریت کرد ، اما رسیدگی درست به تغییرات در هر بخش اغلب دشوار است.

به جز چند مورد ، اکثر سیستم های موجود هنوز توانایی استفاده از بازخورد سنسورهای نصب شده را ندارند تا بر این اساس میزان کود را تنظیم کنند.

زمانی که که تنوع بین بخشهای مزرعه زیاد است (انواع مختلف محصولات زراعی ، مراحل مختلف رشد ، شرایط مختلف خاک و غیره) ، داشتن یک مجموعه مخازن برای هر بخش آبیاری همیشه انعطاف پذیر نیست تا بتواند نرخ کود و مواد مغذی دقیق را به  نسبت  مشخص برای بخش های مختلف اعمال کند.

در مجموع ، سیستم کود آبیاری این پتانسیل را دارد که  به عنوان یک فناوری کشاورزی دقیق محسوب شود. البته  این مساله می تواند با انتخاب سیستمی متناسب با شرایط زراعی و مزرعه و با طراحی صحیح آن ، صورت گیرد ،که در نتیجه می توان به میزان کوددهی و آبیاری با دقت بسیار بالا دست یافت.

 آگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.