زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور: دستورالعملی برای بیماری کرونا نداریم

«دکتر علیرضا رفیعی‌پور» افزود: ویروس این بیماری سال پیش ابتدا در حیوانات شناسایی شد و در مواردی بروز انسانی نیز داشت اما اکنون با جهش به مرحله‌ای رسیده که منجر به مرگ انسان‌ها می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: سازمان جهانی بهداشت دام نیز تا امروز دستوالعملی برای بیماری کرونا مشخص نکرده است.

«دکتر علیرضا رفیعی پور» در نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرگاری مبنی بر اینکه با توجه منشا حیوانی بودن بیماری کرونا چه دستور العمل و اقداماتی در این باره انجام شده، گفت: هنوز منشا مشخصی برای منبع بیماری کرونا یافت نشده است اما احتمال اشتراک ویروس آن بین انسان و دام است.

وی با بیان اینکه دستورالعملی برای مواجه بهداشتی با این بیماری نداریم، گفت: سازمان جهانی بهداشت دام نیز تا امروز دستوالعملی برای این بیماری مشخص نکرده است

 

وی ادامه داد: در حال حاضر خفاش و مار دو حیوانی هستند که به عنوان منشا شیوع بیماری مطرح شده‌اند.

رفیعی پور با تاکید بر اینکه بسیاری از بیماری در ابتدا در دام‌ها بروز کرده و سپس به انسان منتقل می‌شود، افزود: این بیمارهای مشترک انسان و دام پس از جهش در انسان می‌تواند شکل کشنده به خود بگیرد مانند آنچه درباره بیماری کرونا اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: ویروس این بیماری سال پیش ابتدا در حیوانات شناسایی شد و در مواردی بروز انسانی نیز داشت اما اکنون با جهش به مرحله‌ای رسیده که منجر به مرگ انسان‌ها می‌شود.

به گفته رفیعی پور؛ اگر کنترل و مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور انجام نمی‌شد با توجه به شدت شیوع آن می‌توانست ویروس آن جهش یافته و تبدیل به یک تهدید جدی برای سلامت مردم شود.

آگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.