زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید محصولات زیستی زهر عقرب

محصولات زیستی زهر عقرب و مشتقات آن توسط محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان اردبیل تولید شد.

زهر عقرب یک محصول گرانبهای زیستی است که در ساخت داروهای مهار سرطان، داروهای شاتل دراگ برای بیماری‌های قلبی، افسردگی و مخصوصاً آلزایمر استفاده وسیعی دارد. بیشترین مصرف کننده این ماده ارزشمند، کشورهای پیشرفته مانند آلمان، فرانسه و آمریکا هستند.

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری اردبیل، با اخذ مجوز رسمی از سازمان محیط زیست توانسته از مرحله تحقیق با مجوز ۱۵ هزار عدد عقرب از پنج‌گونه با تکنیک‌های زادوولد میزان آن را به تولید با توجیه اقتصادی برساند. این شرکت علاوه بر محصول سم عقرب، محصولات جانبی زیستی دیگری نیز تولید می‌کند.

در مزرعه این شرکت با تکنیک‌های محرک تولید مثل، نسبت به تکثیر پنج‌گونه عقرب که زهر آن به صورت اقتصادی قابل توجیه است، اقدام کرده و سالانه بیش از ۵۰ گرم ظرفیت تولید دارد. در بازارهای بین‌الملی قیمت زهر تا ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر گرم قابل داد و ستد است.

این شرکت در صنعت فرآوری سم و تبدیل مایع به پودر با استفاده از تجهیزات خرید خدمات از دانشگاه به خودکفایی رسیده و درخواست تولید سم آنتی بادی به‌وسیله سم عقرب را از طریق مراجع قانونی ارائه کرده است.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اولین پروژه تحقیقات استفاده از سم عقرب در طراحی شاتل دراگ انتقال هدفمند مواد ضد آلزایمری به ناحیه هیپوکامپ مغز با موفقیت به اتمام رسانیده است. مواد ضد التهاب دردهای روماتیدی از عقرب، تولید داروهای ترمیم زخم دیابت و بستر از محورهای تحقیقاتی این شرکت بوده است.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.