زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

خطر انقراض زنبورهای عسل در آینده‌ای نزدیک به دلیل تغییر اقلیم

یک تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد که تعداد کلونی‌های زنبور عسل در زمستان ۲۰۱۷-۱۸ در سراسر ۳۸ کشور جهان با کاهشی ۱۶ درصدی مواجه شده‌ است. این موضوع نگرانی‌ها در خصوص انقراض این گونه ارزشمند را افزایش داده است.

 یک تیم از محققان بین‌المللی از دانشگاه استرات‌کلید در مطالعه خود نشان داده‌اند که تعداد کلنی‌های زنبور عسل در زمستان سال گذشته میلادی ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

خطر انقراض زنبورهای عسل در آینده‌ای نزدیک به دلیل تغییر اقلیم

آنها در این مطالعه به سراغ بیش از ۲۵ هزار مزرعه‌دار زنبور عسل در ۳۸ کشور رفته‌اند و دریافتند که از میان ۵۴۴ هزار و ۸۷۹ مورد مطالعه در ابتدای زمستان نزدیک به ۹۰ هزار مورد از آنها از بین رفته‌اند. مجموعه‌ای از شرایط از قبیل تاثیرات مختلف آب و هوایی، فجایع طبیعی و مشکلات حل‌نشده‌ای در خصوص زنبورهای ملکه عامل این رخداد بوده است.

در کشورهای پرتغال، ایرلند جنوبی، ایتالیا و انگلیس، ۲۵ درصد کاهش جمعیت زنبورهای عسل را شاهد بوده‌ایم. در کشورهای بلاروس، اسرائیل و صربستان نیز این میزان در یک حداقل ۱۰ درصدی قرار داشته است. کشورهای دیگری نیز مانند آلمان، سوئد و یونان در میانه‌های این بازه قرار داشتند.

البته مجموع نرخ کاهش جمعیت نسبت به سال ۲۰۱۶-۱۷ که ۲۰.۹ درصد بود، کاهش پیدا کرده است. اما در سال گذشته‌اش یعنی ۲۰۱۵-۱۶ این نرخ حدود ۱۲ درصد بود که نشان از افزایش مرگ و میر زنبورهای عسل در طولانی مدت دارد. موضوعی که بسیاری را نگران کرده است. به طور مثال در اسکاتلند در یک بازه زمانی سه ساله، این آمار از ۱۸ به ۲۰.۴ و ۲۳.۷ درصد رسیده است.

گونه‌های زنبور عسل که در سراسرجهان یافت شده‌اند و درموقعیت‌های مختلف دیده می‌شوند، شامل اروپا و ایالات متحده آمریکا می‌شوند.آن‌ها در تابستان و اواخر بهار بیشتر قابل مشاهده هستند، درست زمانی که ملکه‌های جدید با هزاران زنبور کارگر برای ساخت لانه‌های جدید کلنی‌های قدیمی شان را ترک میکنند، در این زمان، گروه‌های بزرگی از زنبورها را می‌توان در کنار یکدیگر پیدا کرد تا مکان جدیدی برای لانه انتخاب کنند.

علم و فناوری نیوز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.