یارانه مستقیم؛ ابزار کارآمد دولت آمریکا برای حمایت از کشاورزان در جنگ اقتصادی

منتشر شده در دوشنبه, 06 خرداد 1398 03:22

حمایت های یارانه‌ای کشاورزی برای جهت دهی به تولید یک محصول راهبردی یکی ازکاربردی ترین و بهترین ابزارها برای مدیریت سطح زیر کشت محصولات مختلف در کشورهاست. آمریکا از این ابزار برای حمایت از کشاورزان به عنوان سربازان خط مقدم جنگ های تجاری و تکانه های اقتصاد بین الملل استفاده می‌کند. سویا یکی از محصولات بسیار مهم و راهبردی است که به دلیل نقش حیاتی در ترکیب غذای دام و طیور برای صنعت دامپروری جهان حائز اهمیت است. 

چین بزرگترین واردکننده سویای جهان محسوب می شود و طی دوسال متوالی و پس از تشدید جنگ تجاری با آمریکا، از این کشور سویا وارد نکرده است. چین 60 درصد از سویای صادراتی آمریکا در سال 2017 را خریداری کرد. اما سال گذشته پس از اعمال تعرفه های سنگین این کشور روی محصولات چینی، این کشور را بر آن داشت تا تلافی کرده و تعرفه های سنگینی را بر ذرت خوک، سویا و سایر محصولات آمریکایی وضع کند.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: دولت ترامپ قصد دارد به ازای هر بوشل سویای تولید شده (وزن معادل یک بوشل برای سویا 27 کیلوگرم) در آمریکا یارانه مستقیم 2 دلار حمایت نقدی پرداخت کند. این کمک مستقیم بخشی از بسته حمایتی است که دولت برای تعدیل اثرات زیان بار جنگ تجاری این کشور با چین در نظر است و پیش بینی می شود این حمایت منجر به افزایش سطح زیر کشت سویا با وجود رکورد شکنی تولید این محصول در آمریکا گردد. 

خبرگزاری رویترز گفته است وزیر کشاورزی آمریکا مبلغ 15 تا 20 میلیارد دلار را برای حمایت از کشاورزان دراین کشور هزینه خواهد کرد که بیشتر آن به صورت حمایت مستقیم خواهد بود . کمک یارانه‌ای مستقیم اعطا شده به سویا در مقایسه با سایر محصولات راهبردی این کشور چشمگیرتر بوده است. برای مثال کمک مستقیم حمایتی دولت به ازای هر بوشل گندم 64 و ذرت 4 سنت اعلام شده است. سال گذشته 1.6 دلار مبلغ حمایتی پرداخت شده به ازای تولید بوشل تولید سویا بود. 

با شنیدن این خبر کشاورزانی که تا به بحال تصمیمی برای کشت نگرفته بودن ابراز تمایل کردند تا کشت خود را به سمت سویا ببرند و مشمول دریافت یارانه مستقیم دولت شوند. 

خبرگزاری رویترز

 واحد مطالعات امنیت غذایی مصاف

برچسب ها: