زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

دستیابی محققان کشور به دانش ساخت میکروسکوپ‌های نیروی اتمی

یک شرکت دانش‌بنیان در کشور توانسته است با سال‌ها تلاش و تحقیق، به دانش ساخت میکروسکوپ‌های نیروی اتمی و نانواسکوپ‌های انرژی اتمی دست پیدا کند.

سید عباس شاهمرادی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت، گفت: دستگاه میکروسکوپ Multi Mode نیروی اتمی، نانوسکوپی با قابلیت‌های بسیار است. در این مدل میکروسکوپ نیروی اتمی کلیه مُدهای کاری قابل استفاده و به‌کارگیری است. همچنین طراحی دستگاه Multi-Mode به شکلی انجام شده است که تجهیزات جانبی و ماژول‌های انتخابی به آسانی قابل اضافه شدن باشد.

این فعال فناور ادامه داد: میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری به کار برده می‌شود. بر خلاف اکثر روش‌های بررسی خواص سطوح، با میکروسکوپ نیروی اتمی محدودیت اساسی بر روی نوع سطح و محیط آن وجود ندارد. با این نانوسکوپ امکان بررسی سطوح رسانا یا عایق، نرم یا سخت، منسجم یا پودری، بیولوژیک و آلی یا غیرآلی وجود خواهد داشت.

وی به محصول جدید این شرکت اشاره و بیان کرد: میکروسکوپ الکترونی محصولی جدید است که جدیدا در این شرکت طراحی و تولید شده و مدتی است که از ورود آن به بازار می‌گذرد. این تجهیز با وزن ۲.۵ تن، عرض و ارتفاع ۳ متر یک میکروسکوپ عظیم است که دانش آن پیش‌تر فقط در اختیار دو کشور آمریکا و ژاپن بود.

این فعال فناور درباره واردات این گونه تجهیزات گفت: این قبیل تجهیزات در گذشته از خارج وارد کشور می‌شدند، ولی اکنون این واردات صورت نمی‌گیرد، ضمن این‌که درحال حاضر نیز  بیش از ۸۰ درصد بازار نانوسکوپ داخل در دست شرکت ماست.

شاهمرادی به موضوع اشتغال‌زایی اشاره کرد و توضیح داد: در این مجموعه برای ۳۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، از کشورهای آمریکا، روسیه، دانمارک، آلمان، انگلیس، سوئیس و ژاپن به عنوان کشورهای اصلی تولیدکننده این محصولات یاد کرد.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وی یادآور شد: خوشبختانه یک دستگاه از این محصول به دانشگاه امیرکبیر فروخته شده است و مراحل قراردادهای اولیه برای فروش دو دستگاه دیگر با دو دانشگاه صنعتی کشور نیز امضا شده است که امیدوار هستیم طی چند روز آینده فروش قطعی آن صورت بگیرد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.