زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید بذرهای هیبریدی صیفی‌جات توسط محققان کشور

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با دستیابی به دانش فنی تولید بذور هیبرید ۸ نوع محصولات صیفی‌جات تاکنون موفق به تجاری‌سازی بذر خیار شدند.

مریم گل‌آبادی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان تولید بذر هیبرید را با عملکرد بالا، کیفیت مطلوب، مقاوم به بیماری‌ها و آفات و سازگاری با شرایط آب و هوایی ایران دانست و گفت: تولید بذر هیبرید (F۱)  صیفی‌جات از زمینه‌های تحقیقاتی ما است؛ چرا که میزان گردش مالی واردات بذر هیبرید صیفی‌جات به ده‌ها میلیارد دلار در سال می‌رسد که در صورت تحقق اهداف، باعث جلوگیری از خروج این مقدار ارز از کشور می‌شود.

وی اصلاح بذر صیفی‌جات چون خیار، گوجه، فلفل، بادمجان، پیاز، هندوانه، خربزه و دانه روغنی کنجد را از دستاوردهای این شرکت نام برد و یادآور شد: محصول اصلی این شرکت، تولید بذر هیبرید صیفی‌جات است که در حال حاضر تولید تجاری بذور خیار انجام شده است و بذر سایر محصولات مانند گوجه و فلفل هم به زودی تجاری‌سازی خواهد شد.

گل‌آبادی ادامه داد: تا کنون موفق شده‌ایم ۶ رقم هیبرید کاملا ایرانی خیار گلخانه‌ای و همچنین ۳ رقم هیبرید گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای را ثبت کنیم. با تولید بذر هیبرید تا حدود زیادی از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت علمی، برخی محصولات این شرکت به صورت غیرمستقیم به کشورهای همسایه صادر می‌شود و توسعه این صادرات یکی از اهداف بلندمدت این محققان به شمار می‌رود.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.