زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

حذف آفات مزارع با فرمون‌های جنسی حشرات

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از فرومون‌های جنسی حشرات، علاوه بر کاهش میزان مصرف سم‌ در باغات، توانست راهکاری برای تولید محصولات سالم ارائه کند.

اکبر دادرس مرنی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه با تولید فرمون‌های جنسی حشرات راهکاری را برای مبارزه با آفات باغی و گیاهی ارائه کردیم، گفت: فرمون‌ها، غدد مترشحه جنسی حشره ماده هستند که موجب جذب گونه نر می‌شود. بر این اساس فرمون‌های جنسی حشرات در کشاورزی مدرن مورد استفاده قرار گرفته است؛ چرا که با قرار دادن آن بر روی تله‌های جنسی ماده، گونه نر آن آفت را شکار و از سمپاشی در مزرعه جلوگیری می‌کند.

وی تولید محصولات سالم و ارگانیک را مزایای به کار بردن فرومون‌ها در باغات کشاورزی دانست و اظهار کرد: اهمیت تولید محصولات ارگانیک و سالم در کشاورزی و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از استفاده بی‌رویه سموم کشاورزی، ما را بر آن داشت تا با کمک فرومون‌های جنسی حشرات به جنگ آفات کشاورزی و باغی برویم.

دادرس با اشاره به چالش‌های از بین بردن آفت‌های وارد شده به تنه درختان، یادآور شد: تنها راه مقابله با این نوع آفات استفاده از فرمون‌های جنسی جلب‌کننده حشرات است که در هر هکتار به اندازه ۱۵ تا ۱۶ تله کار گذاشته می‌شود و با عمر مفید حداقل یک ماه می‌توان آفت‌ را در مزارع از بین برد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.