زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

دستیابی محققان کشور به دانش فنی تولید رنگدانه آستاگزانتین از ریز جلبک با کاربرد وسیع در صنایع غذایی و دارویی

محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به دانش فنی تولید رنگدانه‌ای طبیعی از نوعی ریزجلبک با کاربردهای وسیع در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی، آبزی­‌پروری و خوراک طیور شدند؛ این فناوری آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

دکتر مریم هاشمی، رییس بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری پروژه خاطرنشان کرد: آستاگزانتین با توان آنتی اکسیدانتی فراوان، کاربردهای وسیعی در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی، آبزی­‌پروری و خوراک طیور دارد. این رنگدانه به دو روش سنتتیک و طبیعی تولید می­­ شود؛ اگرچه به دلیل ملاحظات ایمنی زیستی، تولید آستاگزانتین طبیعی از ریز جلبک هماتوکوکوس پلوویالیس نسبت به نوع سنتتیک ترجیح داده می­‌شود.  

 وی افزود: تجارت جهانی آستاگزانتین به عنوان قدرتمندترین آنتی اکسیدانت طبیعی، ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ بوده که در واقع ۳۲ درصد تجارت جهانی کارتنوئید­ها را به خود اختصاص داده است و پیش­ بینی می­ شود در سال ۲۰۲۲ به ۷۷۲ میلیون دلار برسد. ارزش تجاری زیست توده هماتوکوکوس پلوویالیس و آستاگزانتین حاصل از آن  به ترتیب ۵۵۰ و ۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار به ازای هر کیلوگرم بسته به درجه خلوص است.

هاشمی تصریح کرد: همچنین هماتوکوکوس پلوویالیس به دلیل توان فتوسنتزی، مواد اولیه ارزان قیمت مانند دی اکسید کربن را به مواد آلی با ارزش تبدیل کرده و منجر به کاهش مشکلات زیست محیطی می‌­شود. از چالش‌های تولید بهینه آستاگزانتین توسط هماتوکوکوس می­‌توان به سویه و محیط کشت مناسب، حساسیت ریز جلبک به شرایط محیطی، سامانه‌ و استراتژی کشت، حساسیت به غلظت ­های مختلف دی اکسید کربن، چرخه زندگی پیچیده، نرخ رشد پایین، حساسیت به تنش‌های هیدرودینامیکی و تجزیه سلولی در مرحله القاء تنش اشاره کرد. در حال حاضر این محصول ارزشمند در کشور تولید نمی­‌شود.

 

 

رییس بخش بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی یادآور شد: بر اساس اهمیت موضوع برای کشور پروژه جامعی با هدف ارائه روشی کارآمد و مقرون به صرفه برای تولید آستاگزانتین از ریز جلبک هماتوکوکوس پلوویالیسپژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی انجام شد.

وی ادامه داد: طراحی و بهینه­ سازی رویکردهای نوین در هر دو فاز سبز (رشد سلولی) و قرمز (تجمع آستاگزانتین) به منظور افزایش بهره ­وری سامانه تولید و کاهش هزینه در کنار سهولت افزایش مقیاس تولید از اهم دستاوردهای این طرح است.

مجری طرح اظهار کرد: از نتایج بدست آمده می‌توان به بهینه ­سازی ترکیبات محیط کشت ریزجلبک در دو فاز رشد و تجمع آستاگزانتین، مهندسی تزریق دی‌اکسید‌کربن و نور­دهی مناسب در محیط کشت بهینه، امکان تولید آستاگزانتین از ریز جلبک هماتوکوکوس پلوویالیس با سهولت بیشتر و هزینه­ ای به مراتب کمتر اشاره کرد. مصرف بهینه دی اکسید کربن بدون نیاز به سامانه­‌های کنترل برخط، مدیریت دقیق و بهینه شدت نور در هر دو فاز سبز و قرمز موجب افزایش بهره­ وری تولید همزمان با کاهش هزینه تولید شده است.

بر اساس اعلام پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، هاشمی گفت: دانش فنی تولید آستاگزانتین از ریز جلبک هماتوکوکوس پلوویالیس در حال حاضر آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.