زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

از محصولات ارگانیک چه می دانید؟

 

امروزه ما مدام به خوردن محصولات ارگانیک تشویق می شویم. اینکه مغذی تر است، در پرورش آن از سموم آفت کش استفاده نمی شود و با مصرف آن از حیوانات و محیط زیست حمایت می شود. 

حداقل این چیزی هست که به ما می گویند و یا شاید می فروشند و به دلیل روشهای مؤثر بازاریابی بسیاری آن را باور می کنند. 

به همین دلیل وقتی محققان در دانشگاه کورنل به شرکت کنندگان دو حق انتخاب کاملاً مشابه دادند که یکی برچسب ارگانیک و دیگری معمولی داشت، شرکت کنندگان با اعتماد به نفس کامل ادعا کردند که محصول ارگانیک مغذی تر و دارای کالری کمتری بوده است. همچنین حاضر بودند بین 16 تا 23 درصد بیشتر برای خرید محصولات ارگانیک هزینه کنند. 

اما این عقاید در مورد محصولات ارگانیک در واقع صحیح نیستند. 

در سال 2012 مرکز سیاستهای بهداشتی دانشگاه استنفورد، کاملترین تحقیق مقایسه ای را صورت داد و نتیجه گرفت محصولات ارگانیک از نظر غذایی برتری نسبت به محصولات عادی ندارند. همینطور اخیراً نتیجه 20 سال تحقیق در زمینه محصولات حیوانی توسط محققان ایتالیایی این نتایج را تأیید نمود. نویسنده مقاله نتیجه گیری کرد: مطالعات علمی نشان نمی دهند که محصولات ارگانیک مغذی تر یا کم ضررتر از محصولات عادی هستند.

ممکن است بگویید خوب این ایرادی ندارد. هدف از خوردن محصولات ارگانیک صرفاً فواید بهداشتی آن نیست. بلکه شما بیشتر به شرایط زندگی حیوانات در مزارع و همینطور محیط زیست اهمیت می دهید. اما متأسفانه واقعیات موجود این حرف را تأیید نمی کنند. حیوانات در مزارع ارگانیک عموماً سالمتر از مزارع معمولی نیستند. یک تحقیق 5 ساله د مزارع تولید لبنیات در آمریکا نشان داد شرایط سلامتی حیوانات در مزارع ارگانیک مشابه مزارع معمولی است و کمیته علمی سلامت غذای نروژ به نتایج مشابهی در تحقیقات خود رسید که میزان بیماریها در مزارع تولید لبنیات به روش ارگانیک متفاوت از مزارع معمولی نیست. هرچند حیوانات و ماکیان در مزارع ارگانیک ممکن است دسترسی بهتری به فضای آزاد داشته باشند. این آزادی احتمال گرفتن انگل، بیماری و همینطور شکار شدنشان را افزایش می دهد.

درست است که در هر مزرعه ارگانیک، میزان انرژی مصرف شده و گازهای گلخانه ای تولید شده کمتر خواهد بود، اما مسئله دیگری وجود دارد. به دلیل عدم استفاده از آفت کشها و کود، بازده مزارع ارگانیک بسیار کمتر از مزارع عادی است. این یعنی نیاز به مساحت بسیار بیشتری زمین برای تولید میزان مشابه محصولات وجود دارد. یک تحقیق بزرگ در اروپا نشان داد برای تولید یک گالن شیر به روش ارگانیک، نیاز به 59 درصد زمین بیشتر وجود دارد، برای گوشت 82 درصد و برای محصولات کشاورزی 200 درصد. و طبیعتاً زمین بیشتر برای کشاورزی یعنی زمین کمتر باقیمانده برای طبیعت. 

اگر کل تولید کشاورزی آمریکا ارگانیک بود این یعنی باید زمینی به مساحت بزرگتر از کل ایالت کالیفرنیا را تبدیل به مزرعه می کردیم. 

از نظر اقتصادی بازده کمتر ارگانیکها، یعنی نیاز به اختصاص منابع بیشتر، زمین، کارگر و سرمایه. هزینه واقعی ارگانیک کردن آمریکا، حدود 200 میلیارد دلار در سال خواهد بود. 

اما آیا واقعاً ارگانیک یعنی پرورش یافته بدون سموم آفت کش؟!

خیر. مزارع ارگانیک مجاز هستند از هر آفت کشی که طبیعی خوانده می شود استفاده کنند. آفت کشهای طبیعی شامل مثلاً سولفات مس و پایریترین می شوند. اولی طبق تحقیقی در سال 1996، منجر به بیماریهای کبدی در افراد سم پاش در مزارع انگور فرانسه شده است. و دومی طبق تحقیقی در سال 2002 مشخص شده که موجب افزایش 3/7 برابری سرطان خون بین کشاورزانی که با آن کار کرده اند، شد. 

این صحیح است که غذاهای غیر ارگانیک، خطر آلودگی به آفت کش بیشتری دارند، ولی این ریسک بسیار ناچیز است. محاسبات تقریبی نشان می دهند کل سموم ضد آفتی که آمریکایی ها به واسطه غذا مصرف می کنند، سالانه منجر به 20 مرگ ناشی از سرطان بیشتر می شود. تقریباً همانقدر که احتمال دارد توسط حمله یک گاو کشته شوید. 

در مجموع غذای ارگانیک برای شما بهتر نیست و درمقایسه با محصولات کشاورزی عادی برای حیوانات یا محیط زیست هم بهتر نیست. می دانم این حرف در تناقض کامل با آن چیزهایی است که باور دارید. ولی خوب این قدرت بازاریابی را نشان می دهد. 

ارگانیک در واقع کالای لوکس کشورهای پیشرفته است. خریدن آن همانقدر اعتبار دارد که خریدن هر کالای لوکس دیگری. 

مصرف آن به هیچ وجه نشان دهنده برتری اخلاقی مصرف کننده آن نیست. وقتی شخصی می گوید: کسانی که توانایی خرید محصولات ارگانیک ندارند، باید کمتر غذا بخورند، متأسفانه بسیاری از مردم کشورهای در حال توسعه، این گزینه کمتر غذا خوردن را ندارند. نگرانی آنها یافتن هرگونه غذایی است. به همین دلیل نیازمند دسترسی به غذای ارزان هستند. این یعنی دسترسی بیشتر به کودها و آفت کشهای مؤثرتر.

بنابراین دفعه بعدی که در سوپرمارکت، کالاهای ارگانیک را دیدید، بدون تفکر عمیق حرفهای کمپینهای تبلیغاتی ارگانیک را باور نکنید. 

 

  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.