زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

پنبه تراریخته در حد تحقیقات است نه کشت

مجری طرح کشت پنبه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تلاش برای ثبت رقم جدید پنبه تراریخته، گفت: پنبه تراریخته فعلا در حد تحقیقات است و به مرحله کشت نرسیده است.

ابراهیم هزار جریبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، در مورد آخرین وضعیت کشت پنبه در کشور و کارهایی که وزارت جهاد کشاورزی در این راستا انجام داده، اظهار داشت: در برنامه اقتصاد مقاومتی دیده شده که در سال 1404 در حوزه تولید پنبه به خودکفایی برسیم. در دهه هفتاد سابقه مثبتی در کشت پنبه وجود داشته و حتی صادرکننده پنبه بوده‌ایم، اما پس از آن سطح زیر کشت کاهش پیدا کرد. 

پیش بینی برداشت 160 هزار تن پنبه داخلی

وی با اشاره به اینکه نزدیک به نیمی از نیاز پنبه کشور در داخل تأمین می‌شود، تصریح کرد: با وجود آنکه هر سال با کاهش سطح زیر کشت به دلیل محدودیت آب و مسائل بازرگانی داشته‌ایم، امسال 70 هزار تن پنبه‌کاری شده که پیش‌بینی می‌کنیم که 160 هزار تن پنبه از آن برداشت شود. 

به گفته مجری طرح پنبه، امسال سطح زیر کشت این محصول با وجود اینکه هر سال 15 درصد کاهش داشت، تقریبا برابر سال گذشته است و پیش‌بینی می‌کنیم، امسال با افزایش تولید مواجه شویم. 

استفاده از بذرهای اصلاح شده پنبه

هزارجریبی یکی از طرح‌های مهم وزارت جهاد را استفاده از بذرهای اصلاح‌شده در کشت پنبه عنوان کرد و گفت: بذرهای اصلاح‌شده پتانسیل عملکرد بالاتری دارند و در کنار آن مایلیم، تا از دانش فنی خارجی هم استفاده کنیم، همچنین استفاده از ارقام زودرس برای بهبود بهره‌وری آب، کشت نشایی را در دستورکار داریم. 

وی کاهش هزینه‌ها را یکی دیگر از عواملی دانست که می‌تواند به توسعه سطح زیر کشت پنبه در کشور کمک کند و افزود: بیشترین حجم برداشت پنبه به صورت دستی انجام می‌شود و دنبال آن هستیم، تا با استفاده از ماشین‌آلات برداشت پنبه، هزینه‌ها را کاهش دهیم. 

مجری طرح کشت پنبه در وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه شنیده شده که نوعی از پنبه تراریخته با نام «هاشمی» در دستور کشت وزارت جهاد قرار دارد، گفت: پنبه جزو محصولاتی است که آفات زیادی دارد، تا حدی که در سال 10 بار سم‌پاشی می‌شود. در دنیا محصولات تراریخته پنبه که به کرم غوزه پنبه مقاوم هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

وی اضافه کرد: در کشور ایران هم تحقیقات در حوزه پنبه تراریخته انجام شده و نتیجه‌هایی‌ هم گرفته شده و فقط منتظر طی مراحل قانونی برای اجرا هستند و پنبه تراریخته در حد تحقیقات است و چیزی کشت نشده و به دنبال ثبت رقم جدید پنبه در موسسه ثبت هستیم. 

هزارجریبی گفت: اکنون واردات پنبه با تعرفه 10 درصدی و رعایت قرنطینه از کشورهایی همچون ازبکستان انجام می‌شود.

 

منبع خبر

 

گروه: تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده نوین، بحران آب و آفات گیاهی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.