زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

اجرای برنامه ملی احیای مرغ لاین "آرین" در راستای توسعه امنیت غذایی

معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای برنامه ملی احیای مرغ لاین برای توسعه امنیت غذایی کشور خبر داد و گفت: مطالعات ما نشان داد که سویه این لاین قابل رقابت و جایگزینی با سویه‌های وارداتی است.

مهندس ذوالفقاری دوشنبه 21 مهرماه در وبینار زیست فناوری کشور یکی از موضوعات مهم امنیت غذایی را "مرغ لاین" دانست و افزود: اواسط سال گذشته واردات جوجه‌های اجدادی به کشور دچار مشکل ‌شد و لاین‌ مرغ‌های "بابل کنار" و "آرین" اهمیت یافت و بر حسب دستور و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه احیای لاین آرین در امنیت غذایی جامعه، یکسری وظایف را برای این کارگروه تعریف کردیم.

وی با اشاره به ایجاد کمیته ملی در این زمینه، یادآور شد: این کمیته دبیری کارگروه تحقیق و توسعه لاین آرین را به ستاد توسعه زیست فناوری واگذار کرد که در زمینه‌هایی چون انجام مطالعات و بررسی‌های لازم به منظور شناخت توانمندی‌ها، برقراری ارتباط با مجامع تخصصی، به منظور انتقال خدمات فنی و ارائه برنامه برای تجاری سازی ایده‌ها و نوآوری‌ها فعال شدیم.

ذوالفقاری طراحی سامانه عملکرد گله‌های اجداد، مادر و جوجه گوشتی آرین و طراحی سیستم‌های رکوردبرداری مناسب تعیین ضریب تبدیل در سطح گله لاین آرین را از اقدامات این کارگروه در حوزه فناوری‌های نوین این پروژه نام برد و اظهار کرد: در گام بعدی در زمینه طراحی میکروچیپ‌های مناسب برای رکوردبرداری دقیق و طراحی و تهیه سیستم‌های مناسب بررسی صفات مورد نظر در انتخاب مانند سیستم‌های اسکن و آنالیز تصویر اقدام شد.

معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از آماده سازی فراخوان این طرح‌ها خبر داد و یادآور شد: برخی از طرح‌ها به  دلیل حساسیت موضوع به صورت ورود در میدان و استفاده از ظرفیت‌های مراکز پژوهشی در وزارت جهاد کشاورزی در دست اجرا است.

وی با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در زمینه عملکرد لاین آرین، توضیح داد: عموما عملکرد لاین آرین را با کاتالوگ سویه‌های خارجی که وارد کشور می‌شوند، مقایسه می‌کنند که تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد، نشان داد که عدد و رقم‌هایی که از تفاوت لاین آرین با سویه‌های خارجی اعلام می‌شود، اشتباه است و سویه آرین قابلیت رقابت و جایگزینی با سویه‌های وارداتی را در سبد غذایی خانوارهای ایرانی دارد.

معاون توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی خاطر نشان کرد: اعتقاد داریم که اگر قرار است این لاین تجاری سازی شود، باید بتوانیم در توسعه لاین، شناسایی ظرفیت‌ها، سلامت و بهداشت طیور، جیره و خوراک، آموزش و ترویج، تجهیزات مناسب و اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها هم افزایی ایجاد شود.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.