زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

بایوکلی حاوی نانوذرات خاک رس-آر ان ا؛ جایگزین سبز آفت کشها

 نانو ذرات زیست تخریب پذیر خاک رس  متشکل از اسید ریبونوکلئیک دو رشته (dsRNA) می تواند یک جایگزین مقرون به صرفه، پاک و سبز برای سموم شیمیایی کشاورزی باشد.

محققان استرالیایی از دانشگاه Queensland  به صورت موفقیت آمیز یک اسپری  خاموش کننده  ژن به نام  BioClay  را مورد استفاده قرار دادند.زیست مهارگر Bio Clay  ترکیبی از مولکول های زیستی  و خاک رس می باشد و برای محافظت گیاهان  توتون  در برابر  ویروس روزانه  به مدت 20 روز به کار گرفته شده است. این مطالعه در Nature Plants منتشر شده است.

سرپرست این گروه تحقیقاتی , Neena Mitter می گوید: "هنگامی که بایوکلی  روی  یک گیاه اسپری می شود، dsRNA اختصاصی ویروس به آرامی از نانو ذرات خاک رس روی  گیاه آزاد می شود. این  کار یک مسیر در گیاه را فعال می کند که مکانیسم دفاع طبیعی است.  dsRNA ها توسط آنزیم های این مسیر به  RNA  های کوچکتر تجزیه میشوند.  این  ذرات  کوچک  هنگامی که ویروس گیاه را الوده میکند ، بدون تغییر دادن ژنوم گیاه آنرا مورد حمله قرار می دهند. Mitter افزود: "حتی با استفاده از سموم فعلی، ما 40 درصد از تولید محصول  را به علت آفات و عوامل بیماریزا ازدست میدهیم. ما امیدواریم که استفاده از BioClay حافظ محیط زیست،  سبب کاهش خسارات ازدست  رفتن محصولات شود.

John Killmer: "تکنولوژی تحویل مبتنی بر خاک رس، می تواند نقطه عطفی مثبت در پیشرفت  به سمت تجاری شدن در حوزه  RNAi  باشد. این فناوری غیر تراریخته،  یک فناوری بسیارتخصصی و سازگار با محیط زیست است."

سموم آفت کش شیمیایی  حشرات هدف را ازبین میبرند، اما  آنها همچنین می توانند بر روی تعدادی از حشرات دیگری که مفید هستند  نیز تأثیر  بگذارند. Mitter می گوید:  BioClay اختصاصی عمل کرده و فقط عوامل بیماریزا را مورد هدف قرار میدهد. در حال حاضر کشاورزان از حشره کش ها برای کشتن  ناقل ویروس  استفاده می کنند، اما با BioClay ما می توانیم خود  ویروس  را هدف قرار دهیم. "  دوره آزمایشی این محصول در مزرعه  ممکن است تا پایان سال در استرالیا آغاز شود. نخستین آزمایش روی یک ویروس است که محصولات  فلفل دلمه و گوجه فرنگی را آلوده می کند.

کشاورزان می توانند از تجهیزات موجود برای ارائه BioClay استفاده کنند و محققان امیدوارند که این محصول یک محصول تجاری مناسب  برای همه کشاورزان باشد. تهیه جزء خاک رس  ارزان است اما تهیه RNA ارزان نیست. شرکت های متعددی مانند APSE، روی  تولید انبوه RNA ها کار می کنند. APSE در حال ایجاد تکنولوژی تولید RNA برای RNA  خاموش کننده ژن (RNAi)  و یا  کاربردهای  خاموش  سازی ژن هاست. John Killmer  می گوید: "فناوری ما برای تولید RNA باید در 2-3 سال آماده شود. ما دو دلار آمریکا را به ازای هر گرم در نظر داریم."

ترجمه: فاطمه شجاعی

به سفارش مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی

کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری

 

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.