زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

قارچ کش ها؛ یکی از عوامل کاهش جمعیت زنبورها

گروهی از محققان در پی مطالعه ای میدانی در آمریکا متوجه شدند که استفاده از قارچ کش ها عامل اصلی کاهش جمعیت زنبورهای عسل نر در این کشور است.

یافته های این مطالعه زنگ خطری برای زنبورشناسان به شمار می آید، زیرا قارچ کش های کشاورزی اغلب برای از بین بردن انواع کپک ها به کار می روند و نه حشرات؛ اما به نظر می رسد یک عامل اصلی آسیب به زنبورها باشند. 
این موضوع که قارچ کش ها چطور زنبورها را می کشند، هنوز در دست بررسی است اما احتمال دارد دلیل آن آسیب پذیرشدن زنبورها در برابر انگل نوزما یا افزایش مسمومیت سایر سموم شیمیایی مانند آفت کش ها و حشره کش ها باشد. 


کاهش شدید جمعیت زنبورها و دیگر گرده افشانان از این جهت نگران کننده است که آنها مسئول باروری 75 درصد کل فرآورده های غذایی هستند و نیمی از گرده افشانی توسط گونه های وحشی صورت می گیرد. 
آفت کش های کشاورزی، تخریب زیستگاه، بیماری و تغییرات اقلیم همه موجب کاهش جمعیت زنبورهای عسل شده است؛ اما تحقیقات معدودی برای پاسخگویی به این سوال انجام شده که کدام عامل بیشترین تأثیر را در این امر دارد.


مطالعه جدید دانشمندان آمریکایی چندین دانشگاه که در نشریه ای تخصصی در مورد زنبورهای عسل / Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است با روش های آماری یادگیری ماشینی، 24 عامل مختلف را برای کاهش 4 نوع زنبور عسل نر در 284 منطقه در 40 ایالت آمریکا تحلیل و بررسی کرده است. این عوامل شامل نوع محل سکونت و تخریب، جمعیت انسانی، عرض جغرافیایی و ارتفاع است. 
اسکات مک آرت/ Scott McArt از دانشگاه کورنل/Cornell University آمریکا و محقق سرپرست این تحقیق می گوید: در این تحقیق، مؤثرترین عامل برای شیوع بیماری انگلی نوزما و همچنین کاهش شدید گونه های زنبور عسل، قارچ کش ها شناخته شده اند. کلروتالونیل، قارچ کشی که بیش از بقیه در آمریکا استفاده می شود، مؤثرترین عامل نوزما بود و مجموع میزان استفاده از قارچ کشها به عنوان مهم ترین دلیل پیش بینی از بین رفتن زنبورهای عسل نر به دست آمد. 
وی افزود: این یافته بسیار باعث تعجب است، زیرا از نقش قارچ کش ها به شدت غفلت شده است. تاکنون مطالعات آزمایشگاهی معدودی نشان داده اند که قارچ کش ها با کشتن میکروب های مفید داخلی می توانند تأثیرهای بدتری از نوزما بر زنبورها داشته باشند و ما در این مطالعه همین یافته را در سطحی بزرگ تر نشان دادیم. 
مک آرت تأکید کرد: باید مطالعات بیشتری روی تأثیر قارچ کش ها در کاهش جمعیت زنبورها صورت بگیرد.

 

منبع خبر

 

گروه: محیط زیست

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.