زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تأثیر بی ثباتی نرخ ارز بر نوسان قیمت نهاده های دامی از تبعات واردات است

رییس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به تأثیر نوسان نرخ ارز بر گرانی نهاده های دامی گفت: در چند روز گذشته، بی‌ثباتی نرخ ارز بر نوسان قیمت خوراک دام دامن زده است.

احمد مقدسی با اشاره به اینکه عمده جو مصرفی دام کشور از طریق واردات تامین می شود، افزود: با توجه به آنکه واردات جو با ارز آزاد به کشور صورت می‌گیرد، انتظار می‌رود که به منظور تولید کالای ارزان قیمت، در جهت تخصیص ارز مبادله ای تمهیداتی اندیشیده شود.

مقدسی با اشاره به اینکه نوسان نرخ ارز ضربه مهلکی به پیکره تولید وارد خواهد کرد، بیان کرد: حمایت از تولیدکننده با تکیه بر منابع داخلی، حفظ امنیت غذایی و اشتغال را در بر دارد که به همین خاطر ارز مبادله ای به جای واردات کالای نهایی باید به مواد اولیه اختصاص یابد.

رییس انجمن صنفی گاوداران نرخ هر کیلو جو در بنادر شمالی را هزار و ۴۰ تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو ذرت از ۸۹۰ به ۹۱۵ تومان و کنجاله سویا از هزار و ۷۴۰ به هزار و ۷۵۰ تومان تحویل در بنادر جنوبی افزایش یافت.

به گفته وی؛ نوسان نرخ ارز به سبب بالارفتن نرخ نهاده های تولید تأثیر به سزایی در افزایش قیمت تمام شده شیر و گوشت قرمز دارد.

مقدسی درباه آخرین وضعیت توزیع نهاده های دولتی، گفت: تا کنون ۴ هزار تن کنجاله سویا و ذرت توسط شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت نهاده های دامی جاهد در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است.

منبع خبر

گروه: واردات خوراک دام و طیور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.