زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

صدور مجوز مصرف بیش از ۱۰۰ محصول تراریخته در اروپا

رييس کارگروه کشاورزي ستاد توسعه زيست فناوری با اشاره به انتشار مطالب دروغ در مورد محصولات تراریخته در کشور از قبیل ممنوعیت مصرف تراریخته ها در اروپا اظهار داشت: مخالفت‎ها با محصولات تراریخته غالبا به دلیل نبود شناخت از این فناوری است. اگر مردم در ابتدا آموزش ببینند و با تراریخته آشنا شوند، نظر مثبتی نسبت به آن خواهند داشت.

 

دکتر محمدعلی ملبوبی، استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با تاکید بر لزوم آگاهی بخشی عمومی در مورد محصولات تراریخته اظهار کرد: مهندسی ژنتیک یک فناوری رو به رشد هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه است. در سال گذشته میلادی ۲۶ کشور از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا محصولات تراریخته را کشت کردند. اینکه گفته می‌شود محصولات تراریخته در اروپا ممنوع هستند دروغ است. بیش از صد رخداد تراریخته در اروپا مجوز دریافت کرده است. کشورها با توجه به شرایط اقلیمی و نیاز خود انتخاب می‌کنند که چه محصولی را بکارند و این شامل محصول تراریخته هم می‌شود.

این چهره تاثیر‎گذار بیوتکنولوژی گفت: ۱۷ میلیون خرده کشاورز با کشت محصولات تراریخته از مزایای آن بهره‌مند شده‎اند. محصولات تراریخته تا کنون ۹ میلیارد دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است.

وی درباره ارتباط محصولات ارگانیک و تراریخته تشریح کرد: ارگانیک طبق تعریف، محصولی است که بر انسان، خاک و به طور کلی اکوسیستم تاثیر سوئی نداشته باشد. در تولید محصولات ارگانیک در حد امکان از مواد طبیعی استفاده می‌شود؛ اما به تدریج استثناهایی پیش آمد که از کودهای مصنوعی هم استفاده کنند. در سال ۱۹۹۸ بیانیه‎‌ای صادر شد که طبق آن محصولات تراریخته نمی‌توانند ارگانیک باشند. این بیانیه بیشتر جنبه سیاسی داشت تا علمی. به این ترتیب محصولات ارگانیک به عنوان جریان اصلی ضد تراریخته شناخته می‌شوند.

 

 

وی افزود: دکتر پاتریک مور از موسسان صلح سبز معتقد است سیاست‎های صلح سبز جنایت علیه بشریت است. صلح سبز به عنوان یکی از مخالفان سرسخت فناوری به ویژه فناوری‎های زیستی، مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته شناخته شده است. مواضع این سازمان همواره در مجامع علمی معتبر مورد انتقاد بوده است. در سال ۲۰۱۶ گذشته ۱۰۷ نفر از برندگان جایزه نوبل از صلح سبز خواستند که به مخالفت با تراریخته‌ها پایان دهد.

به گفته دکتر ملبوبی محصولات تراریخته بیش از ۲۲ سال است که در سراسر جهان مصرف می‌شوند. این محصولات به مقدار زیادی به کشور ما نیز وارد می شوند. پیشرفت مطالعات در سطح جهان نشان داده است که نگرانی ها در مورد تراریخته‎ها بی مورد است اما همین نگرانی ها در کشور ما باعث تأخیر در تولید ملی شده است.

وی تاکید کرد: طبق یک فرضیه غلط شرکت های چند ملیتی هزینه‌ها را برای تولید محصولات تراریخته زیاد می‌کنند تا به این ترتیب تولید این محصولات را در انحصار خود نگه دارند! لازم است آگاهی بخشی عمومی نسبت به محصولات تراریخته افزایش یابد تا مردم با شنیدن اطلاعات نادرست دچار تشویش نشوند و تولید ملی محقق شود.

گفتنی است در تعریف IFOAM از محصول ارگانیک، سالم بودن محصول ذکر نشده و بنیان‎گذاران محصولات ارگانیک مدعی نیستند که محصولات ارگانیک سالمتر هستند.

دیده‌بان علم ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.