زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید واکسن خوراکی با پاپایا

تاکنون گیاهانی مانند موز و کاهو برای بیان واکسن های خوراکی استفاده شده‌اند. با این که هیچ واکسن خوراکی تا کنون تجاری سازی نشده، همچنان پژوهش‏ها برای رسیدن به یک گزینه مطلوب ادامه دارد.

این بار پژوهشگران مکزیکی، واکسن زیرواحدی علیه بیماری سیستی سرکوزیس (Cysticercosis) را در بافت کالوس پاپایا بیان کردند.

عامل سیستی سرکوزیس، یک کرم نواری با نام علمی Taenia solium است که به خوک به عنوان میزبان حد واسط اجباری برای کامل کردن دوره رشد خود احتیاج دارد. واکسینه کردن خوک ها می تواند جلوی انتشار این بیماری را به طور کامل بگیرد.

این واکسن از سه پپتید با نام های KETc7, KETc12, KETc1 تشکیل شده که به طور موفقیت‌آمیز با روش پرتاب ژن در بافت کالوس پاپایا بیان شده‌اند. این سه پپتید اپی توپ‌های آنتی ژن این بیماری هستند. بنابراین با وجود این که ایمنی زایی دارند، نمی‌توانند بیماری زا باشند.

پژوهشگران بافت‌های بیان‌کننده پپتید نوترکیب را به تنهایی و همراه با ذرت به موش خوراندند و ایمنی‌زایی لازم را مشاهده نمودند. در صورت اخذ تأییدیه‌های لازم، می‌توان بافت‌های کالوس پاپایا را به همراه غذای طبیعی خوک وارد بدن این حیوان کرد تا نقش واکسن خوراکی ایفا کند. مصرف واکسن‌های خوراکی، کم هزینه‌‍تر و ساده‌تر است. به ویژه درمورد واکسن‌های دامی رو آوردن به این راهبرد آینده درخشانی دارد.

ترجمه: محسن رحیمی نژاد

زیست‌فن

لینک مقاله

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.