زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

همکاری سه‌جانبه ۳ نهاد برای شتاب توسعه صنعت نیشکر

با امضای تفاهم نامه سه جانبه، فناوری‌های نوین به منظور افزایش ارزش افزوده و کاهش آثار زیست محیطی نیشکر به این حوزه نفوذ خواهد کرد.

همکاری سه جانبه برای ایجاد تحول و افزایش بهره‌وری در صنعت کشاورزی با امضای سه جانبه میان ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به امضا رسید.

این تفاهم نامه در راستای کاهش هزینه تولید، افزایش ارزش افزوده و کاهش آثار زیست‌محیطی نیشکر به امضا رسید.

بر اساس آمارها سالانه می‌توان از باگاس نیشکر چهارمیلیون تن خوراک دامی تولید کرد. سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشاورزی کشور با بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر عضو هیات علمی، ۲۳ موسسه مادر، ۳۴ مرکز و ۳۰۰ ایستگاه و پایگاه تحقیقاتی در سراسر کشور می‌تواند یک ظرفیت بسیار بزرگی برای مدیریت پس‌آمدها و پساب‌های تولید شده از مزارع نیشکر و ایجاد پالایشگاه زیستی در کنار صنعت نیشکر کشور باشد.

در جلسه امضای این تفاهم‌نامه، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نفوذ فناوری به صنایع بزرگ را یک الزام ملی دانست و گفت: معاونت علمی و فناوری همیشه به دنبال تحقق نفوذ فناوری در صنایع بزرگ برای افزایش ارزش افزوده، کاهش آثار زیست‌محیطی و هزینه تولید است.

بر اساس اعلام معاونت علمی، وی همچنین بیان کرد: کاهش و پذیرش ریسک ورود شرکت‌ها به فناوری‌ها یکی از رسالت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است؛ کاری که به نفوذ فناوری در کشور کمک می‌کند. کار فناوری این است که روش‌های اقتصادی و سودمند را به جای راه حل‌های پرهزینه سنتی می‌نشاند.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.