زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

فراخوان طرح های فناورانه امنیت غذایی

ستاد توسعه زیست فناوری به دنبال ایجاد امنیت غذایی در کشور است. کارشناسان این ستاد با پایش داده‌ ها و با استفاده از نظر متخصصان این حوزه، بسته امنیت غذایی را با هدف کاهش وابستگی کشور به منابع خارجی و نیز ایجاد بستر برای صادرات محصولات تدوین نموده است. ستاد توسعه زیست فناوری در این بسته در حوزه های کلی زراعت و باغبانی، دام، طیور و آبزیان و صنعت غذایی از طرح های فناورانه حمایت مادی و معنوی بعمل می آورد. با اجرای این بسته، علاوه بر تامین نیاز داخلی و کاهش خروج ارز از کشور، امکان صادرات و ارزآوری برای فعالان حوزه غذایی و کشاورزی ایجاد ‌می‌شود

 

امنیت غذایی امروزه مورد توجه روز افزون بین‏ المللی به ویژه کشورهای در حال توسعه است. نوآوری در تولید و عرضه پایدار محصولات غذایی، برقراری زنجیره تامین و تضمین برقراری حلقه‌ های اساسی در این زنجیره یکی از مهمترین اولویت ‌های راهبردی ملی جمهوری اسلامی ایران محسوب ‌می‌شود. بدون تردید، توانایی یک کشور برای تولید غذای کافی و مناسب در همه شرایط، بخصوص شرایط تحریم و بحرانی یکی از مولفه‌ های مهم در امنیت آن کشور به شمار می آید. تولید به روش های ناکارامد، عدم استفاده از فناوری‌ های نوین، وابستگی به منابع خارجی در تامین نیاز های اساسی و عدم شناخت توانایی و قابلیت ‌های بو‌می از جمله علت‌های تهدید امنیت غذایی به شمار ‌می‌رود. در همین راستا، ستاد توسعه زیست فناوری اقدام به تدوین بسته امنیت غذایی با محوریت تولید محصولات استراتژیک، ارزبر و دارای پتانسیل ارزآوری نموده است تا بتواند با برنامه‏ ریزی درست و در همکاری با سایر نهادهای متولی گامی در جهت تحقق اقتصاد دانش‏بنیان در حوزه امنیت غذایی بردارد.

 

مسائل محوری چالش

سالانه صدها میلیون دلار ارز برای در حوزه‏ های مرتبط با زراعت و باغبانی، دام، طیور و آبزیان و صنعت غذایی از کشور خارج می‏شود. ستاد توسعه زیست فناوری برای رفع نیازهای اساسی کشور در زمینه امنیت غذایی و با هدف حمایت از طرح‏های فناورانه در این حوزه بسته امنیت غذایی را تدوین نموده است. شرکت‏های فناور که در حوزه‏ های این بسته طرح و ایده تولیدی داشته باشند، از سوی ستاد توسعه زیست فناوری مورد حمایت قرار ‌می‌گیرد. تعریف سبد سرمایه ‏گذاری و جذب سرمایه برای اجرایی سازی هر چه بهتر این بسته از طریق همکاری با نهادهای دولتی و خصوصی متولی از جمله اهداف اجرایی سازی این بسته می‏باشد.

 

 

ملاحظات فنی و معیارهای ارزیابی

تولیدی بودن کلیه طرح‌های ارائه شده 

قابلیت اجرایی طرح با توجه به شرایط اقلیمی و سیاسی کشور

وجود منابع پایدار برای مواد اولیه جهت استمرار در اجرای طرح و تولید محصول

چابکی طرح‌ها و ایده‌ها برای انطباق با استاندارد‌ها و تولید محصولات متنوع

وجود بازار داخلی برای محصول طرح یا تضمین صادرات برای محصولات ارزآور

استفاده از فناوری‌های جدید و کارآمد در اجرای طرح

تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و حمایت از طرح‌های فناورانه

کنترل کیفیت و عرضه محصول سالم

امکان اخذ مجوزات لازم 

 

اطلاعات تماس:

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس: تهران . خیابان ملاصدرا . خیابان شیخ بهایی شمالی . میدان پیروزان . خیابان پیروزان . نبش بن بست زاهدی . پلاک 15

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت و ارسال فرم پروپوزال به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

https://zistfood.ir/

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.