زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

حمایت معاونت علمی از طرح‌های فناورانه حوزه بذر و اندام تکثیری گیاهان دارویی

طرح‌های فناورانه در حوزه تولید بذور هیبرید و اندام تکثیری گیاهان دارویی دارای اولویت در دستور کار حمایتی ستاد توسعه گیاهان دارویی قرار گرفت.

 بذر و اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی، یکی از مهمترین حوزه‌های علمی در علم کشاورزی و زنجیره ارزش گیاهان دارویی است و بر این اساس طرح‌های فناورانه این حوزه از صنعت گیاهان دارویی مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری قرار گرفته است.

تولید بذور هیبرید و اندام تکثیری گیاهان دارویی دارای اولویت مانند زعفران، گل محمدی، زیره سیاه، زیره سبز، سیاهدانه، بابونه، آویشن، اسطوخودوس، نعنافلفلی و موسیر، با استفاده از روش‌های فناورانه و نوین علمی از جمله طرح‌هایی هستند که مورد حمایت ستاد قرار می‌گیرند.

طراحی و تولید تجاری سامانه فرآوری بذور شامل بوجاری، بسته‌بندی و عرضه گیاهان دارویی با استفاده از دانش فنی روز و نوین با تاکید بر بذور دانه‌ریز و تولید تجاری اندام تکثیری گونه‌های قارچ‌های خوراکی قابل استفاده در تولید داروی گیاهی و محصولات آرایشی و بهداشتی از دیگر پروژه‌هایی هستند که در صورت ارائه علمی و مناسب، مورد استقبال این ستاد قرار خواهند گرفت.

در همه موارد، تولید و ارائه نمونه حاصل از یافته تحقیقاتی همراه با کلیه مجوزهای قانونی لازم از مراکز و موسسات ذیربط ضروری است تا پس از بررسی‌های فنی و کارشناسی و در صورت تایید کارگروه تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، امکان حمایت برای تولید انبوه و تجاری‌سازی آن فراهم شود.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی، شرکت‌های تولیدکننده و موسسات و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه بذر و اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی، از جمله مخاطبین این طرح هستند.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.