زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تولید بذور هیبرید مقام در برابر بیماری‌ها و آفات

مدیر بازرگانی یک شرکت دانش بنیان گفت: بذور هیبرید کشاورزی با ویژگی مقاومت در برابر بیماری‌ها، آفات و شرایط محیطی داخلی در کشور تولید می شود و انحصار کشورهای اروپایی و آمریکا شکسته شد.

علیرضا ابراهیمی مدیر بازرگانی شرکت دانش بنیان اکتور درباره تولید بذور هیبرید کشاورزی در داخل کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه ایران سالانه مبالغ زیادی برای واردات بذور هیبرید کشاورزی به ویژه در بخش سبزی و صیفی هزینه می‌کنند، پروژه ای ملی برای تولید این محصولات در ایران در دست اجرا است.

وی افزود: سالانه حدود ۲ میلیارد بذر در بخش تولیدات محصولات گلخانه ای مصرف می‌شود که بخش عمده آن از محل واردات تامین و حدود ۴۰۰ میلیون یورو از منابع کشور صرف واردات (قانونی و غیر قانونی) این محصولات می‌شود.

مدیر بازرگانی شرکت دانش بنیان اکتور ادامه داد: کشورهای تولید‌کننده بذور هیبرید در دنیا محدود هستند که آمریکا بزرگترین تولید کننده این محصول است و به دیگر کشور ها این اجازه داده نمی‌شود که آنها نیز اقدام به تولید بذور هیبرید کنند و دانش آن را به دیگر کشور انتقال نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: بعد از آمریکا برخی از کشورهای اروپایی نیز تولید کننده بذور هیبرید کشاورزی هستند و از این تجارت انحصاری سود سرشاری به دست می آورند.

ابراهیمی با بیان اینکه در ابتدا واردات و تولید پایه های مادربه طور هم زمان انجام می‌شود گفت: به همین منظور بخش از تکنولوژی لازم را از دیگر کشورها وارد کرده‌ایم همچنین در داخل کشور نیز تحقیقات علمی به طور همزمان با همراهی وزارت جهاد کشاورزی و نهاده های دانشگاهی در حال انجام است.

وی اظهار داشت: ۹۵ درصد بذور هیبرید کشور در وارداتی است و در صورتی که به دلیل تنش های سیاسی واردات این محصولات متوقف شود کشاورزی ما لطمه می‌بیند.

وی گفت: تحقق این امر و تولید بذور هیبرید نیازی اساسی برای کشور به حساب می‌آید و ما به دنبال شکستن این انحصار با دانشمندان و نیروهای داخلی کشورمان هستیم که در این زمینه تیم علمی تشکیل شده است.

ابراهیمی اظهار داشت: محصول داخلی به بیماری های و آفات که در کشور با آنها مواجه هستیم صورت می گیرد و در واقع ژنومی است.

وی با بیان اینکه در مرحله اول بذور فلفل دلمه ای و خیار در دستور کار است افزود: شرکت های خارجی در صورتی که تصمیم به فروش پایه های بذور مادری داشته باشند برای واردات هر نوع از آنها حداقل ۵۰۰ هزار یورو مطالبه می‌کنند.

بنابراین گزراش بذور هبرید یا گواهش و اصلاح شده دارای صفات وعملکرد بهتری برای تولید کنندگان هستند و با قیمت های بالاتری در دنیا خرید و فروش می‌شود.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.