زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

فراخوان ارائه راهکارهای کاهش هدررفت کود اوره در کشاورزی

به منظور کاهش آب شویی و هدررفت کود اوره در مصارف کشاورزی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اقدام به برگزاری چالش نوآوری شده است.

در ادامه چالش‌های نوآوری و فناوری، با هدف توسعه راه‌کارهای حل مشکلات صنعتی و رفع نیازهای فناورانه کشور، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اقدام به برگزاری یک چالش نوآوری در پلتفرم آی‌چلنج (ichallenge.ir) در زمینه توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت کاهش آب شویی و هدررفت کود "اوره" قابل استفاده در بخش کشاورزی کرده است.

کود "اوره" یکی از پرکاربردترین کودهایی است که در بهره‌وری کشاورزی تاثیرگذار است و هر گونه راه‌حل نوآورانه برای ارتقا بازدهی آنها، منافع بسیاری به دنبال دارد؛ چراکه نیتروژن منبع مهم و ضروری برای رشد گیاه است  کود اوره (Fertilizer Urea) یا کاربامید (Carbamide) با فرمول شیمیایی CO(NH۲)۲ یکی از کودهای نیتروژن‌دار پرکاربرد است که ۴۶ درصد نیتروژن دارد. این کود از واکنش بین آمونیاک مایع و دی‌اکسیدکربن در فشار بالا تولید می‌شود.

فراورده این واکنش بلورهای سفیدرنگی است که می‌توان آن را به صورت جامد یا مایع (مخلوط با آب) مستقیماً به خاک افزود یا روی گیاهان اسپری کرد. این ترکیب یکی از پرمصرف‌ترین اجزاء کودهای نیتروژن‌دار در جهان است. بیشترین کاربرد کاربامید در صنعت کشاورزی به عنوان افزودنی خوراک حیوان و کود است.امروزه قاره آسیا به دلیل داشتن سطح وسیع مزارع برنج یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های این محصول به شمار می‌آید. مشکل اصلی در استفاده از این کودها هدررفت آن به دلایل مختلفی چون آبشویی، نیتریفیکاسیون، تصعید و … است؛ اما در این بین مهم‌ترین عامل هدررفت، آبشویی ناشی از آبیاری خاک و بارش باران به ویژه در مناطق پربارش است.

علاقه مندان برای شرکت در این چالش‌های فناوری و نوآوری تا روز ۱۲ مردادماه ۹۹ فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال کنند. پس از اتمام مهلت دریافت طرح‌ها و غربال اولیه آنها، داوری حضوری طرح‌ها انجام خواهد شد و سرانجام طرح‌های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت.

برگزیدگان مرحله نخست، حدود سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، نمونه‌ای آزمایشگاهی از طرح خود را مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند. در این مرحله شرکت‌کنندگان به‌صورت گام‌به‌گام، پیشرفت طرح خود را گزارش می‌دهند و بر اساس آن، از حمایت‌های نقدی و غیرنقدی تا سقف ۷ میلیون تومان بهره‌مند می‌شوند.

شرکت‌کننده‌ای که بهترین نتیجه را در ارزیابی‌های فنی و اقتصادی به دست آورد ضمن دریافت جایزه ۳۰ میلیون تومانی، می‌تواند از سایر حمایت‌های تجاری‌سازی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بهره‌مند شود.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.