زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

شناسنامه دار شدن محصولات کشاورزی از تراریخته تا ارگانیک

در شبکه محصول سالم همه محصولات کشاورزی دارای مجوز اعم از محصولات تراریخته، ارگانیک و دیگر محصولات مورد توجه هستند و در صورت رعایت استانداردهای لازم به عنوان محصول سالم معرفی می شوند.

کشت گیاه شورپسند سالیکورنیا در اراضی شور و لم یزرع کشور

دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر این که کاربرد فناوری های زیستی به تولید دارو محدود نشده و در زمینه های مختلف پزشکی، کشاورزی، صنعت و … کاربرد دارد بر ضرورت سرمایه گذاری مناسب در توسعه فناوری های زیستی در کشور تاکید و گفت: فناوری های زیستی می توانند تهدیدهایی را که در حوزه های مختلف با آنها مواجه ایم به فرصت تبدیل کنند که این امر را در دستاورد ارزشمند محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کشت گیاه شورپسند سالیکورنیا در اراضی شور و لم یزرع کشور به عینه می بینیم. شاهد بودم که در ۵۰ هکتار از اراضی خوزستان در بدترین شرایط از لحاظ آب و خاک، گیاهی پرورش داده‌اند که از گندم گران قیمت‌تر است که چنین دستاوردی حاصل توجه به پیوست اقتصادی در طرح‌های پژوهشی است.

محصولات کشاورزی کشور شناسنامه دار می شوند

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همچنین در خصوص «شبکه محصول سالم» (شمس) که با حمایت ستاد راه اندازی شده اظهار داشت: مشکلی که در زمینه محصولات کشاورزی در کشور وجود دارد و خصوصا در زمینه صادرات این محصولات به اروپا مانع زیادی ایجاد کرده مشخص نبودن محل و شرایط کشت و رعایت استانداردها در روند تولید محصولات کشاورزی است. طبق استانداردهای جهانی محصولات کشاورزی باید با بذر سالم و آب استاندارد و در زمینی با خاک استاندارد و مصرف سموم و کودهایی با شرایط مشخص و استاندارد کشت و در شرایطی نگهداری و منتقل شوند. متاسفانه محصولات کشاورزی کشور شناسنامه دار نیستند و برای خریدار مشخص نیست که در چه منطقه ای و با چه شرایطی کشت، نگهداری و حمل شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در اروپا برچسب هایی روی محصولات زده می شود که اطلاعات مربوط به شرایط و استانداردهای محصول کشاورزی روی آن درج شده است. شبکه محصول سالم هم با این هدف ایجاد شده که استانداردهای محصول کشاورزی سالم به کشاورزان معرفی و اطلاعات مربوطه در مورد هر محصول ثبت شود.

قانعی تصریح کرد: شمس در قالب یک مجموعه خصوصی فعالیت دارد و امیدواریم بتواند طی یک پروسه زمانی مشخص، فعالان بخش کشاورزی را با ضرورت انطباق با استانداردها آشنا کرده و آنها را در این مسیر همراه کند.

شبکه ای برای همه محصولات سالم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به این که هنوز محصولات تراریخته در کشور به مرحله تولید انبوه نرسیده اند اظهار داشت: در شبکه محصول سالم همه محصولات کشاورزی دارای مجوز اعم از محصولات تراریخته، ارگانیک و دیگر محصولات مورد توجه هستند و در صورت رعایت استانداردهای لازم به عنوان محصول سالم معرفی می شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.