زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

ورود پیازهای زعفران با استاندارد «گواهی محدود» به بازار در سال ۱۴۰۰

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی، از ورود نخستین پیازهای زعفران با استاندارد «گواهی محدود» در سال ۱۴۰۰ به بازار ایران خبرداد.

« صمد مبصّر » افزود: تولید و کشت پیاز زعفران «گواهی محدود» در مزارع، گامی رو به جلو برای بهبود کمی و کیفی این محصول محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۷، گواهی محدود ارقام بومی و محلی در دستور کار موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با هدف حفظ این ارقام در چرخه تولید و بهبود کیفیت بذر آنها قرار گرفته است، اضافه کرد: این موسسه آمادگی دارد تا بذر پیاز زعفران را نیز زیر پوشش نظام «گواهی محدود» قرار دهد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بنابر گواهی محدود بذر پیاز زعفران، کشاورزان از کشت پیازهای فرسوده و زیرسایز در مزارع خود فاصله گرفته و به سمت کشت پیازهای با کیفیت و در سایز استاندارد که به لحاظ فیزیولوژیکی وضعیت مطلوب‌تری دارند، حرکت می کنند.

مبصّر پیش بینی کرد: آشنایی کشاورزان با آثار مطلوب پیازهای زعفران «گواهی محدود»، تولیدکنندگان و موسسه تحقیقات را در کوتاه مدت به این سمت سوق دهد تا تمام بذرهای پیاز زعفران مورد نیاز کشور بوسیله بذر «گواهی محدود» تامین شود.

وی گفت: چنانچه سالیانه ۲۰ هزار هکتار کشت جدید زعفران در مزارع با مصرف نزدیک به پنج تن بذر در هر هکتار داشته باشیم، حدود ۱۰۰ هزار تن بذر پیاز زعفران در سال نیاز است.

این مقام مسوول توضیح داد: حدود ۷۰ درصد نظارت های این موسسه بر مزارع تولید بذر بوسیله ناظرین بخش خصوصی انجام می گیرد، بنابراین برای هر سطحی که تولیدکنندگان مایل به تولید بذر پیاز زعفران تحت پوشش نظام گواهی محدود باشند، آمادگی نظارت و گواهی وجود دارد.

گواهی بیش از ۱۰۰۰ تن بذر ارقام محلی و بومی برنج

وی با بیان این که تعداد قابل توجهی از ارقام بومی و محلی برنج، سبزی و صیفی جات و گیاهان دارویی زیر پوشش نظام گواهی محدود این موسسه تحقیقاتی قرار گرفته، گفت: سال ۹۸ نزدیک به یک هزار تن بذر ارقام بومی و محلی برنج تحت برنامه گواهی محدود تولید شد.

مبصّر افزود: اکنون بعضی از سبزیجات و صیفی جات بومی و محلی مانند گشنیز، جعفری، شوید، و خربزه ارقام بومی، برخی گیاهان دارویی مانند زیره و سیاهدانه نیز در نظام «گواهی محدود» وارد شدند.

وی در عین حال از برنامه ای برای ورود ارقام محلی و بومی گیاهان دارویی همچون آویشن، خارشتر و بابونه به نظام گواهی محدود در صورت وجود متقاضیان برای کشت خبر داد.

به گزارش ایرنا، زعفران ایران به عنوان یک کالای منحصر به فرد در دنیا از لحاظ حجم تولید، سطح زیرکشت و صادرات رتبه اول جهان را داراست و سرانه مصرف این محصول سالانه حدود یک گرم برآورد می شود که این امر نشان می‌دهد سالیانه بیش از ۸۰ درصد محصول زعفران تولیدی ایران صادر و کمتر از ۲۰ درصد به مصرف داخلی می‌رسد.

طبق آمارها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۰۰ تن زعفران در کشور تولید شد که نزدیک  ۲۸۲ تن از این محصول به ارزش بیش از ۳۲۰ میلیون دلار به ۴۷ کشور دنیا صادر شد و در سال ۱۳۹۸ نزدیک  ۵۰۰ تن زعفران در سطح ۱۸۸ هزار هکتار تولید شد.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.