زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

افزایش کیفیت تولید دام با روش‌های زیستی در سال آینده

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۹۸ تولید دام باکیفیت را در اولویت کاری خود قرار داد؛ موضوعی که رابطه مستقیمی با سلامت جسمی و روانی مردم دارد. همین هدف هم این ستاد را بر آن داشت تا برای افزایش کیفیت دام‌های تولیدی در کشور اقداماتی داشته باشد.

از جمله اقداماتی که ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همکاری با پژوهشگاه زیست فناوری رویان اصفهان کلید زده است می‌توان به تولید دو هزار راس بز نژادهای ممتاز شیری، گوشتی و چند قلوزا از طریق تولید خارج رحمی جنین به روش‌های شبیه‌سازی و IVF اشاره کرد.

این همکاری مشترک در سال ۹۸ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشت و چشم‌انداز نهایی کار برای سال ۹۹ دیده شده است که اجرای آن می‌تواند کیفیت و کمیت دام‌های تولیدی در کشور را افزایش دهد.

 

 

مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر تلاش‌های ستاد برای افزایش توان تولیدی دام در کشور، گفت: طرح انتقال ژن چندقلوزایی به روش آمیخته‌گری با همکاری یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در استان زنجان اجرا شد که پیش‌بینی می‌شود در صورت تامین هزینه ۳۱۰ میلیاردی اجرای طرح در سطح ملی، افزایش ظرفیت ۳۰ هزار تنی گوشت قرمز در پنج منطقه از کشور محقق خواهد شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی یادآور شد: پروژه افزایش جمعیت گاو سیستانی به منظور جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند و تولید گوشت با کیفیت از طریق تولید اسپرم و جنین هم در اواخر سال ۹۸ کلید خورد.

ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.