زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

تشکیل ستاد گرده افشانی برای جهش تولید محصولات کشاورزی

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، ستاد گرده افشانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولیدات زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی تشکیل می شود.

فرهاد مشیر غفاری در گفت و گویی گفت: ما پیشنهاد می کنیم متولی ستاد گرده افشانی یکی از معاونت های تخصصی زراعی یا باغبانی باشد و امیدواریم با دستور وزیر جهاد کشاورزی این ستاد راه اندازی و بخشی از مسایل مربوط به زنبورداری کشور در خصوص استقرار زنبورستان ها نیز برطرف شود.

وی اظهار داشت: برای استقرار کندوهای زنبور عسل در اراضی زراعی و باغی باید هماهنگی های لازم به لحاظ حضور زنبورداران و تقویم زمانی عملیات سمپاشی و دفع آفات صورت گیرد.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با تشکیل ستاد گرده افشانی و استقرار کلنی های زنبور عسل در اراضی زراعی و باغی نه تنها در تولید عسل و سایر محصولات زنبورداری کشور، بلکه در تولید محصولات زراعی و باغی جهش خواهیم.

وی ادامه داد: ما آماده ایم در فاز نخست با هماهنگی ۲۵۰ اتحادیه و تعاونی زنبورداری کشور، تعداد قابل ملاحظه ای از کندوهای زنبور عسل را به صورت پایلوت در بعضی از اراضی زراعی و باغی مستقر کنیم.

غفاری با اشاره به این که نقش زنبور عسل به عنوان یک نهاده ضروری در تولید محصولات کشاورزی در دنیا ثابت شده است، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، یک سوم محصولات کشاورزی و یک دوم تولید بذر اکثر دانه های روغنی مانند کلزا، آفتابگردان و سویا به گرده افشانی زنبور عسل وابسته است.

 

 

وی افزود: گرده افشانی زنبور عسل بر تولید گیاهان علوفه ای مورد استفاده در تغذیه دام و در نتیجه به طور غیرمستقیم بر تولید محصولات پروتئینی نیز تاثیر می گذارد.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین سرشماری در مهر ماه سال ۹۸، حدود ۹۸ هزار زنبورستان و نزدیک به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در کشور داریم و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

وی میانگین تولید عسل در هر کندو را حدود ۱۱ کیلوگرم و میزان رشد تولید این محصول در سال ۹۸ نسبت به سال ماقبل را ۲۴ درصد عنوان کرد.

غفاری یادآور شد که در سال گذشته ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل، سه تن و ۳۰۰ گرم ژل رویال، ۲۸۵ تن گرده گل، ۱۲۴ تن بره موم و ۲۲۲۰ تن موم در کشور تولید شده است.

اگنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.