زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

ابداع روش اصلاح ژنتیکی سریع گیاهان در انگلستان

اصلاحگران در Norwich انگلستان با ابداع روش speed breeding به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافتند.

یک گروه از دانشمندان  John Innes Center همراه با همتایان استرالیایی در حال جستجوی راه های سریع تر رشد نسل های حاصل از تلاقی  محصولات  زراعی به  منظور سرعت بخشیدن به ایجاد انواع بهتر و مقاوم تر گیاهان هستند.

فرآیندهای  تلاقی دادن، رشد و انتخاب گیاهان زمانبر هستند و سالها طول میکشد تا دانه هایی که دارای  ویژگی های ژنتیکی مطلوب مانند بهبود عملکرد، کیفیت تغذیه یا مقاومت در برابر بیماری ها هستند، تولید شوند. اما با رشد گیاهان در گلخانه های تحت نور LED، به منظور کمک به فتوسنتز، با طول دوره روشنایی 22 ساعت در روز، محققان می گویند که می توانند به  شش نسل گندم در سال برسند که سه برابر سریعتراز روش های موجود می باشد.

دکتر Brande Wulff از JIC می گوید: "ما برای تولید محصولات با عملکرد بالاتر و مقاوم تر در سطح جهانی، چالش بزرگی را پیش رو داریم.  توانایی ایجاد نسل های بیشتر درزمان کمتر  به ما کمک میکند تا  سریعتر ترکیبات ژنتیکی مختلف  را ایجاد و آزمایش کنیم  و بهترین ترکیب ها را برای محیط های مختلف پیدا کنیم. مردم می گویند شما ممکن است قادر به سرعت بخشیدن به چرخه گیاهان  باشید، اما آنها  بسیار کوچک بنظر میرسند و دانه های کمی دارند. اما در حقیقت، این تکنولوژی جدید گیاهانی را ایجاد می کند که بهترو سالم تر ازانواعی  هستند که توسط روشهای معمول ایجاد میشوند."

دکتر Wulff همچنین می گوید: چندین محصول اساسی در سال های اخیر با این روش اصلاح شده اند و با توجه به نیاز به تغذیه جمعیت جهانی رو به رشد، تأثیراین روش جدید در نهایت می تواند در کنار تکنیک های shuttle-breeding  درانقلاب سبز بعد از جنگ جهانی دوم  معرفی گردد."

تیم تحقیقاتی  بین المللی، شامل دانشمندان دانشگاه کوئینزلند و دانشگاه سیدنی استرالیا ، تا شش نسل در سال برای گندم، جو، نخود و  چهار نسل برای کلزا را به دست آوردند. بنابراین با این روش اصلاحی میتوان نسل های بیشتری از ترکیبات ژنتیکی اصلاحی وجدید را در زمان کوتاهتری بررسی کرد.

مترجم: فاطمه شجاعی

به سفارش مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی

منبع خبر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.