زیست فناوری کشاورزی

مرکز جامع اطلاع رسانی

اعتراض برخی انجمن‌های علمی به عدم حمایت از تولید محصولات تراریخته

برخی انجمن های علمی در شورای ملی ایمنی زیستی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، اعتراض خود را به عدم توجه به بومی سازی و تولید داخلی محصولات تراریخته اعلام کردند.

این نامه از سوی مختار دکتر جلالی جواران به نمایندگی از انجمن های علمی در شورای ملی ایمنی زیستی به رئیس این شورا - اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور – ارسال شده است.

در این نامه آمده است: « حدود سه دهه قبل نهال نوپای بیوتکنولوژی با سرمایه گذاری عظیم مادی و انسانی در جمهوری اسلامی ایران کاشته شد. برای رشد و بالندگی این نهال نوپا هزاران محقق و متخصص تلاش های بی وقفه داشته و میلیاردها تومان از سرمایه های ملت شریف ایران هزینه شد. اکنون که مردم شریف ایران می خواهند از سایه دلپذیر و میوه این فناوری بهره مند شوند، متاسفانه علم های مخالفت با تولید داخلی محصولات حاصل از این فناوری برافراشته شده است. مخالفت ها نه برای واردات محصولات تراریخته، بلکه برای بومی سازی و تولید داخلی این محصولات است.

چرا با وجود واردات میلیاردی سالانه ده ها رخداد محصول تراریخته تاکنون حتی یک رخداد تراریخته در کشور مجوز تولید دریافت نکرده است. این در حالیست که ده ها رخداد از محصولات استراتژیک کشاورزی توسط پژوهشگران ایرانی تولید و آماده صدور مجوز هستند.

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاطت محیط زیست، ایمنی پنبه تراریخته را از لحاظ سلامت انسان و محیط زیست به تایید رسانده است و دلیل معطلی وزارت جهاد کشاورزی جهت صدور مجوز به این محصول مشخص نیست.»

در ادامه این نامه با تاکید بر پتانسیل های بالای تولید داخلی محصولات تراریخته، آمده است: « قوانین و اسناد بالادستی نظام از جمله قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، دولت را مکلف به حمایت از تولید ملی این محصولات کرده است. این در حالیست که دولت این موضوع را نادیده گرفته و در حال حاضر حدود چهار سال است که درخواست مجوز تنها تولید این محصولات در کشور که نوعی پنبه مقاوم به آفت و بی نیاز از مصرف سموم آفت کش است، بی پاسخ مانده است.

بر اساس اطلاع منابع آگاه، درخواست صدور مجوز این پنبه سال ۱۳۹۴ به وزارت جهاد کشاورزی تسلیم شده و پس از گذشت حدود ۴ سال تاکنون پاسخی مبنی بر رد یا قبول این محصول به متقاضی داده نشده است. این در حالیست که بر اساس قانون ایمنی زیستی مرجع ذیصلاح یا همان وزارت جهاد کشاورزی، ملزم به پاسخگویی در عرض ۳ ماه است.

امید است با طرح این موضوع در شورای ملی ایمنی زیستی و حل و فصل موضوع در این شورا، به زودی شاهد تولید اولین محصول تراریخته در کشور باشیم.»

خبرگزاری مهر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار ویژه

اخبار

این پایگاه اطلاع رسانی به کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری تعلق دارد.